Domů / PR / P.Kohout: Kniha povídek vznikla na základě kladných ohlasů

P.Kohout: Kniha povídek vznikla na základě kladných ohlasů

Pavel Kohout se uvedl mezi spisovatele svou literární prvotinou vydanou na jaře letošního roku. Jedná se sbírku humorných příběhů naznavou stručně Povídky. Zeptali jsme se autora na více informací o debutu a na jeho plány do budoucna.

obal-povidky1Jaký máte pocit z ohlasů na svůj litarární debut Povídky?
On to není úplně můj knižní debut. Před touto knihou povídek jsem napsal dvě malé odborné knihy o fotografování a prodeji snímků na fotobankách. Povídky jsou tak debutem v beletrii.
A co se týče ohlasů jsem spokojen. Ona ta kniha vyšla hlavně díky kladným ohlasům, které měly povídky v minulosti.

Jedná se tedy o staré povídky ze šuplíku?
Ano. Já jsem s psaním povídek začal už na střední škole. Úplně první byla Den s reklamou, která v původním znění vznikla jako slohová práce na téma fejeton. a vzhledem k tomu, že měla úspěch jak u učitelky tak i u spolužáků, vznikaly další příběhy. Některé Texty jsem následně zaslal do časopisu trnky- brnky, kde byly následně otištěny. Jednoduché doma vytištěné sečity s povídkami jsem rozdával i kamarádů. A na základě kladných ohlasů jsem se rozhodl vydat povídky jako oficiální knihu, což si važadovalo určité zásahy do textů.

Povídky jsou tedy nově upravené?
Spíše si vyžadovaly pravopisnou korekci a drobné stylistické úpravy, základ zůstal. Texty vznikly během více než desetiletého období a za tu dobu se mi styl trochu změnil.

Jsou tedy v knize všechny povídky, nebo máte něco v záloze?
V záloze nemám nic. V knize jsou všechny povídky, které mě zaujaly i po letech. Několik se jich do knihy nedostalo, jelikož mi už přišly nezajímavé.

Když jsem knihu četl, nabízelo se mi srovnání s povídky Šimka a Grossmanna. jak byste je přirovnal Vy osobně?
Povídky Šimka a Grossmanna mám dodnes v oblibě stejně tak díla Zdeňka Svěráka a dalších autorů. Určité ovvlivnění tvorby tam tedy možná je, ale určitě bych to nechtěl přirovnávat. A právě protože se těžko popisuje styl povídek, vydalo nakladatelství KKnihy.cz souběžně knihu 4Povídky, která je ke stažení zdarma a jsou v ní čtyři ukázkové povídky.

A to je jakýsi reprazentativní vzorek pro nalákání čtenáře?
Těžko říci do jaké míry reprezentativní, jelikož v knize je celkem povídek 55 a každá je zcela jiná. Je to spíš ukázka stylu a humoru.

Jsou povídky zcela smyšlené nebo vycházení ze zažitých skuteností?
Každý námět vznikl na základě nějaké inspirace. Něco jsem zažil sám, něco je z mého okolí a něco mám z vyprávění. Když jsem následně námět zpracovával, rozvinul se příběh smyšlenostmi, které mě napadli. Mnohdy se z reálné příběhu stala nereálná bláznivina.

Tvoříte další nové povídky?
Povídky ne. Mám však rozepsanou další humornou knihu, kterou bude tvořit jeden hlavní příběh. Bude psána v podobném stylu jako jsou povídky, přibude však trochu větší prokreslení postav i okrajově vážnější životní momenty.

Už je plán na vydání?

Vzhledem k tomu, že z knihy mám přibližně třetinu první verze rukopisu, žádný konkrétní termín není. Rád bych, kdyby to bylo v druhé polovině příštího roku.

Opět bude pouze jako elektronická kniha?
S největší pravděpodobností ano, formát e-knih mám osobně velmi oblíbený. Navíc neočekávám několikatisícový prodej papírové knihy, pro který by se vyplatil náklad. A v menším nákladu by se cena knihy vyšplhala na několika násobek té elektronické. Já bych nechtěl s konečnou cenou opět překročit 100 Kč, aby byla kniha snadno dostupná. Vyhovujeme mi cenová politika nakladatelsví KKnihy.cz.

Pozn.: více o autorovi najdete na jeho webu www.pkweb.eu