Domů / PR / Pánské sako na míru nebo z konfekce?

Pánské sako na míru nebo z konfekce?

Pořídit si oblek je možné několika cestami. Buď si jej zakoupíte v obchodě nebo na internetu či si necháte vytvořit oblek na míru. Konfekce je velmi oblíbená a vychází z obecného střihu. Každý výrobce si pak ladí samotné pánské sako na míru a to v závislosti na trhu, kam výsledný produkt směřuje. Z toho důvodu stejné číslo u saka neznamená stejnou velikost v Německu nebo Itálii.

Zatímco oblek na míru dává více volnosti a možnosti si s ním pohrát a věnovat čas při výběru materiálů a detailů, tak konfekční oblek si můžete odnést hned a nečekáte na jeho výrobu. Vše také záleží na tom, kolik se rozhodnete do saka investovat.

Na co si při výběru dát pozor

Při výběru z konfekce je dobré dát si pozor na pár věcí. Podobné jako pánský kabát i zde je důležité vědět, na co se zaměřit a tím vybrat sako, které vám dokonale padne.

Začneme u ramen. Sako by mělo sednout přesně na ramena. Je lepší trochu menší, než zbytečně velká a přepadávající ramena, která vám jen kazí postavu. S rukávy je to trošku složitější, ale nic, co byste nezvládli. Rukáv by měl končit u hrany zápěstí. Může přesahovat zhruba o 1-2 cm, ale ne více. V případě potřeby vám je dobrá krejčová dokáže zkrátit. A jak je to s délkou saka?

Správná délka saka je oříškem. Existují však doporučení, která vám pomohou vybrat to správné sako. V prvé řadě spusťte ruce podél těla. Kořen palce by se měl dotýkat dolního okraje saka. Jestliže je sako kratší nebo delší zhruba o 1-2 cm je vše v pořádku. Vybrat délku saka můžete i podle vaší výšky:

  • 170 – 175 cm: cca 70 – 73 cm
  • 176 – 180 cm: cca 74 – 75 cm
  • 181 – 187 cm: cca 76 – 77 cm
  • 188 – 192 cm: cca 78 – 80 cm
  • 193 – 200 cm: cca 81 – 85 cm

Sako je možné nechat si zkrátit. Maximálně však o 2-3 cm, jelikož poté neladí poměr délky kapes od dolního okraje. A poslední rada na závěr. Při vzpřímeném postoji a rozepnutém saku by se neměl přední díl dotýkat nebo dokonce překrývat. Jakmile vám plandají přední díly při rozepnutém saku, je vám velké.

Kde sako vybírat?

Nechat si šít sako na míru je pro většinu lidí zbytečný přežitek. Mnoho specializovaných eshopů nabízí velmi elegantní saka s ideálním střihem. Mezi nejlepší patří Taxido.cz, kde je možné najít širokou nabídku skvěle vypadajících modelů, které jsou aktuálně v módě. Odpadne tak zbytečné chození po kamenných obchodech a můžete si v eshopu rovnou zakoupit i vhodný kabát, košili či kalhoty.