Domů / Novinky / Pentagon varuje: Mimozemská mateřská loď možná posílá na Zemi menší sondy

Pentagon varuje: Mimozemská mateřská loď možná posílá na Zemi menší sondy

Úředníci amerického ministerstva obrany (DoD) varovali, že mimozemská mateřská loď ve sluneční soustavě může vysílat menší sondy na Zemi, podobně jako mise prováděné Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) při studiu jiných planet. Varování přišlo ve formě dosud nerecenzovaného návrhu výzkumného dokumentu, jehož autorem je Sean Kirkpatrick, ředitel úřadu pro řešení anomálií ve všech doménách (AARO) ministerstva obrany a předseda katedry astronomie Harvardské univerzity Abraham Loeb.

Průzkumné sondy mimozemšťanů?

„Umělý mezihvězdný objekt by mohl být potenciálně mateřským plavidlem, které během svého blízkého průchodu k Zemi uvolňuje mnoho malých sond, operační konstrukce ne příliš nepodobná misím NASA,“ napsal Kirkpatrick ve zprávě. Zmínil také, že tyto objekty – nazývané „semena pampelišky“ – by mohly být odděleny od mateřského plavidla slapovou gravitační silou slunce nebo manévrovací schopností.

Se správným designem by tyto sondy „dosáhly Země nebo jiných planet sluneční soustavy za účelem průzkumu, protože mateřská loď prolétá kolem ve zlomku vzdálenosti Země-Slunce“. Navíc „astronomové by nebyli schopni zaznamenat spršku minisond, protože neodrážejí dostatek slunečního světla na to, aby si je všimly stávající průzkumné teleskopy“.

Zpráva Loeba a Kirkpatricka také líčila pozorování objektu Oumuamua v říjnu 2017 jedním ze dvou dalekohledů NASA Pan-STARRS. Objekt pojmenovaný podle havajského slova pro „zvěd“ měl tvar doutníku a odlétal pryč od slunce, aniž by ukazoval kometární ohon.

Credit: Stuart Rankin

Novinky vyšly měsíc po intenzivním zkoumání neidentifikovaných létajících objektů (UFO), které zvýšily pozornost veřejnosti, když byl spatřen čínský špionážní balón unášený vzdušným prostorem USA. Zatímco zmíněný balón byl později sestřelen, byla také spatřena tři další UFO.

Zákonodárci požadují plné financování AARO

AARO, která byla založena v červenci 2022, odpovídá za sledování neidentifikovaných objektů na zemi, moři a ve vzduchu. Má také na starosti sledování objektu, který se může přesouvat z jedné domény do druhé.

Několik senátorů, včetně senátora Marco Rubia (R-FL) a senátorky Kirsten Gillibrand (D-NY), věří v zásadní roli úřadu v národní a globální bezpečnosti. Dva senátoři a 12 jejich kolegů poslali 16. února dopis, v němž požadovali plné financování AARO. Uvedená korespondence byla adresována Kathleen Hicksové, zástupkyni ministra obrany a Stacey Dixonové, hlavní zástupkyni ředitele národní rozvědky.

„AARO poskytuje příležitost integrovat a řešit hrozby a nebezpečí pro USA a zároveň nabízí větší transparentnost americkému lidu a snižuje stigma,“ uvedla v dopise dvoustranná skupina 14 senátorů. „Úspěch AARO bude záviset na masivním financování jeho aktivit a spolupráci mezi [DoD] a zpravodajskou komunitou.“

Skupina dodala, že částka uvedená v utajované příloze je zásadní pro vědecký plán AARO a nedostatek finančních prostředků na tyto schopnosti představuje vážnou překážku pro poslání úřadu. Jeden zdroj blízký AARO prozradil, že „donedávna měla tři zaměstnance na plný úvazek“ ve své kanceláři Crystal City ve Virginii. Jiný zdroj odhalil, že kancelář AARO měla většinou prázdné stoly a kolem nich bylo jen asi čtyři až šest lidí – včetně samotného Kirkpatricka a jeho zástupce.

Zdroje:
foxnews.com/science/pentagon-officials-suggest-alien-mothership-solar-system-send-mini-probes-earth
militarytimes.com/off-duty/military-culture/2023/03/09/pentagon-ufo-chief-says-alien-mothership-in-our-solar-system-possible/
dailystar.co.uk/news/world-news/pentagon-issues-official-warning-over-29462366