Domů / Novinky / Podle odborníků udrží každodenní 20minutové procházky vaše srdce v kondici

Podle odborníků udrží každodenní 20minutové procházky vaše srdce v kondici

Podle studie zveřejněné v časopise Circulation méně než jeden ze čtyř dospělých dosahuje  množství fyzické aktivity doporučené výzkumníky a odborníky na zdraví. Mnoho dospělých uvádí nízkou úroveň fyzické aktivity, což je běžný rys u jedinců se zvýšenými rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění (CVD). Studie ukazují, že k prevenci nebo léčbě KVO je třeba začlenit pravidelné cvičení do zdravého životního stylu.

 

Fyzická nečinnost zvyšuje riziko srdečních onemocnění, protože přispívá k hromadění plaku v tepnách . Plak může způsobit zúžení nebo ztuhnutí tepen – stav známý jako ateroskleróza – což vede ke snížení průtoku krve do srdce. Pokud se neléčí, může to nakonec vést k infarktu nebo poškození srdečního svalu, což nevyhnutelně vede k srdečnímu selhání.

 

KVO je celosvětově hlavní příčinou úmrtí, ale podle Světové federace srdce mu lze předejít dodržováním zdravé stravy , vyhýbáním se tabáku, udržováním zdravé hmotnosti a fyzickou aktivitou. Současné pokyny doporučují vykonávat  150 až 300 minut středně intenzivní fyzické aktivity  nebo alespoň 75 až 150 minut intenzivní fyzické aktivity týdně nebo ekvivalentní kombinaci obojího, kromě aktivit na posílení svalů alespoň dvakrát týdně. I když se to pro mnohé může zdát skličující, přínosy fyzické aktivity, zejména pro kardiovaskulární zdraví, jsou dobře zdokumentovány studiemi.

 

Naštěstí nedávné výzkumy ukazují, že i nízké úrovně fyzické aktivity – tedy nižší než doporučené množství – mohou stále poskytovat významné kardiovaskulární výhody. Ve skutečnosti American Heart Association naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako je každodenní 20minutová procházka, by mohlo snížit škodlivé účinky neaktivního životního stylu na vaše srdce. (Související:  Provádějte tato cvičení ráno, abyste zvýšili svou srdeční funkci a snížili riziko srdečních onemocnění a mrtvice .)

Brighteon.TV

 

Nebezpečí sedavého životního stylu

Má se za to, že nízká úroveň fyzické aktivity je  ovlivněna různými faktory , jako jsou dopravní zácpy, znečištění ovzduší, nedostatek parků nebo pěších chodníků a nedostatek sportovních nebo rekreačních zařízení. Televize, počítače a mobilní telefony také přispívají ke stále sedavějšímu způsobu života pozorovanému v moderní společnosti.

 

Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje skutečnost, že fyzická nečinnost je čtvrtým hlavním rizikovým faktorem globální úmrtnosti. Výzkum zjistil, že sedavý způsob života je silně spojen nejen s mnoha chronickými stavy, jako je CVD, diabetes mellitus a rakovina, ale také s předčasným úmrtím. Nedostatek fyzické aktivity je také spojen se zvýšeným rizikem rozvoje metabolických poruch, jako je hypertenze, dyslipidémie a obezita.

Sedavý způsob života zvyšuje rizika řady onemocnění

Sedavé chování úzce souvisí s prevalencí rakoviny. Kanadská studie zkoumala korelaci mezi sedavým chováním a prevalencí rakoviny a zjistila, že riziko rakoviny je o 13 procent vyšší  u jedinců s nejdelší dobou sezení ve srovnání s těmi, kteří mají nejkratší dobu sezení. Samostatná studie také uvedla, že dlouhodobé sedavé zaměstnání může zvýšit vaše celkové riziko rakoviny o 20 procent.

U starších žen bylo sedavé chování také negativně spojeno s minerální hustotou kostí. Evropská studie uvádí, že minerální hustota kostí koreluje s délkou sedavého chování, nikoli s frekvencí. Starší ženy, které tráví více času sedavým zaměstnáním, mívají nižší kostní minerální hustotu než fyzicky aktivní ženy. Ztráta hustoty kostního minerálu, k níž dochází také jako důsledek poklesu estrogenu souvisejícího s věkem, vede k osteoporóze.

Prodloužený čas sezení také koreluje s chronickou bolestí kolene. Studie ukazují, že výskyt chronické bolesti kolena je vyšší u jedinců s delší dobou sezení. Zejména sedavý stav déle než 10 hodin denně výrazně koreluje s chronickou bolestí kolen.

Mentálně pasivní sedavé chování, jako je sledování televize, sezení, poslech hudby a mluvení vsedě,  také pozitivně korelovalo s rizikem deprese. Vědci se domnívají, že sedavé chování zvyšuje riziko deprese buď blokováním přímé komunikace a snížením sociálních interakcí, nebo zkrácením doby, kterou má člověk k dispozici na fyzické aktivity, které pomáhají předcházet nebo léčit depresi.

Zajímavé je, že duševně aktivní sedavé chování, jako je čtení knih nebo novin, řízení, účast na schůzce nebo pletení a šití, nezdá se, že by u člověka zvýšilo riziko deprese. Studie nicméně ukazují, že sedavé zaměstnání nepřináší žádné výhody, ale fyzická aktivita eliminuje zvýšené riziko úmrtí na vážné zdravotní problémy spojené s delší dobou sezení.

Bylo také zjištěno, že sedavý způsob života způsobuje nepříznivé změny v kognitivních funkcích, zatímco zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, prokazuje mozku výhody.

Snižte riziko srdečních onemocnění tím, že budete fyzicky aktivní

Podle Daniela Lacklanda, profesora a výzkumníka kardiovaskulárních chorob na Lékařské univerzitě v Jižní Karolíně, lidé, kteří jsou zcela neaktivní, nejvíce využijí přidání 20minutové procházky do jejich každodenní rutiny. Tento krátký záchvat fyzické aktivity může pomoci zlepšit rizikové faktory pro KVO, jako je tělesná hmotnost, krevní tlak a hladina cukru v krvi.

Chůze je sice nejjednodušší cvičení zdravé pro srdce, které můžete dělat, ale nemusíte se omezovat jen na to. Můžete být kreativní a prozkoumat další aktivity, jako je jízda na kole, plavání nebo jogging. Chození po schodech ve vaší kancelářské budově nebo dokonce cvičení ve fitness, když sedíte, může také výrazně pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce.

Lackland také řekl, že nemusíte dělat těch 20 minut najednou. Pokud jste zaneprázdněni, můžete svou procházku rozdělit na dvě nebo dokonce pět samostatných procházek v průběhu dne a výsledky budou stejné.

„Samozřejmě, čím více cvičení a důslednější aktivita, tím obvykle [to bude] lepší pro kardiovaskulární zdraví,“ řekl Lackland. „Ale prospěchu lze dosáhnout jakoukoli aktivitou, trváním a frekvencí.“

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5332375/
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/risk-factors/physical-inactivity
https://www.nature.com/articles/s41398-020-0715-z
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S8756328214001446?via%3Dihub
https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M14-1651
https://www.kjfm.or.kr/journal/view.php?doi=10.4082/kjfm.20.0165
https://www.ahajournals.org/doi/epdf/10.1161/CIR.0000000000001148

Obrázky: Pixabay.com