Domů / Novinky / Podle Snowdena vlády zneužívají pandemii k budování architektury útlaku a dohledu

Podle Snowdena vlády zneužívají pandemii k budování architektury útlaku a dohledu

Edward Snowden je pravděpodobně nejznámějším whistleblowerem současnosti. Je to bývalý zaměstnanec CIA a informátor NSA. Jeho názory a informace jsou pro mnoho vůdců nepohodlné, ale pro běžné lidi jsou velmi důležité. Ukázal svět, jak je moc zneužívána ve prospěch vlády, která chce mít své občany pod kontrolou. Snowden byl minulý rok hostem v seriálu „Shelter in Place“, který debutoval na VICE TV. K mnoha jsou důležité informace z rozhovoru lidem nedostaly.

Neustálé sledování občanů ubírá svobodu

Podle Snowdena je budoucnost sice nepředvídatelná, ale epidemie předvídatelná byla. Došlo k selhání systému a vlády po celém světě nelze připravit na krizi. Různé vlády používají strategii karantén a lockdownů. Kromě toho se používá také sledování kontaktů, aby se zamezilo šíření koronaviru. V mobilních telefonech jsou zachovávány záznamy o zdraví uživatele a záznamy lidí, se kterými přijde uživatel do kontaktu. Hned se uživatel dostane do kontaktu s někým, kdo by mohl být nakažený, dostane pokyn ke 14denní karanténě. V některých zemích připomínají karantény domácí vězení a dokonce můžete dostat kotníkový náramek, který okamžitě upozorní úřady, když opustíte dům. Může se to zdát jako účinná metoda pro boj s virem, ale tyto informace mohou být zneužity ke sledování lidí a k jejich ovládání.

Zneužití moci

Jak se šíří autoritářství, jak se množí nouzové zákony, jak obětujeme svá práva, obětujeme také naši schopnost zastavit pokles do méně liberálního a méně svobodného světa,“ varoval Snowden.
Jednotlivá nařízení vlády se zdát jako důležitá, ale ve skutečnosti postupně ubírají svobodu. V současné době již zmizela svoboda slova, mnoho názorů je cenzurováno a informace se dozvídáme především z mainstreamových médií. Tato média jsou bohužel často sponzorována farmaceutickými společnostmi nebo je jejich obsah upravován tak, aby byl politicky korektní.
Stále panuje obava, jak bude vypadat život poté, až pandemie zmizí. Vrátí se do původních kolejí nebo budou technologie pro sledování občanů zneužívány?

„Opravdu věříte, že když je první vlna, tato druhá vlna, 16. vlna koronaviru dávno zapomenutou vzpomínkou, že tyto schopnosti nebudou zachovány? Že tyto datové sady nebudou uchovávány? Bez ohledu na to, jak se to používá, to, co se buduje, je architektura útlaku,“ řekl Snowden.

„Není nic předvídatelnějšího jako krize veřejného zdraví ve světě, kde jen žijeme jeden na druhém v přeplněných a znečištěných městech, než pandemie. A každý akademik, každý výzkumník, který se na to podíval, věděl, že to přijde. A ve skutečnosti, dokonce i zpravodajské agentury, to vám mohu říct z první ruky, protože dříve četly zprávy o plánování pandemie,“ řekl.