Domů / Novinky / Prasata s upravenými geny byla nyní v USA povolena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv

Prasata s upravenými geny byla nyní v USA povolena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv

Konzumace prasat s upravenými geny byla podle zprávy NextGov schválena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Spojených států amerických pro použití jako klobásy německého typu. Editace genů zahrnuje provádění změn v DNA organismu, které by se typicky vyskytovaly v přírodě nebo prostřednictvím selektivního šlechtění, ale bez nástroje jako CRISPR by trvaly déle.

I když je povolení FDA omezeno na tato specifická prasata, ukazuje, že genová úprava hospodářských zvířat za účelem rychlého produkování žádoucích vlastností pro lepší produkci potravin je životaschopnou strategií, jak pomoci nakrmit rostoucí populaci planety, ale samozřejmě to bude se změněnou potravou. Není prokázáno, že je to bezpečné – jako tato prasata.

Je zde tlak, aby bylo geneticky upravené maso běžnou nabídkou

Jon Oatley, profesor na School of Molecular Biosciences ve Washington State University’s College of Veterinary Medicine, pracuje na schválení FDA pro řadu genově upravených prasat a věří, že je nezbytné, aby univerzity vytvořily precedens tím, že budou spolupracovat s federálními regulátory na zavedení tato zvířata do zásobování potravinami, což zajistí, že výzkum nebude zbytečný.

„Je důležité, aby univerzita vytvořila precedens tím, že bude spolupracovat s federálními regulačními orgány, aby se tato zvířata dostala do potravinové nabídky,“ řekl deníku. „Pokud neprojdeme tímto procesem, veškerý výzkum, který děláme, je k ničemu, protože se nikdy nedostane na veřejnost.“

Oatley využívá CRISPR, nebezpečný nástroj pro úpravu genů, ke zlepšení genetických vlastností u hospodářských zvířat a v současné době usiluje o schválení FDA pro řadu prasat s upravenými geny. Inicioval zkušební proces schvalování použití potravin pro pět prasat s upravenými geny, aby prokázal, že potraviny získané z těchto zvířat je bezpečné konzumovat, a aby prokázal, že akademická instituce může získat tento typ schválení FDA.

Prasata, která byla dvouletá, byla zpracována v univerzitní Meat Lab a jejich maso bylo kontrolováno ministerstvem zemědělství USA. Vědec zabývající se masem Blake Foraker poté přeměnil část vepřového masa na klobásy, které budou použity k získání finančních prostředků na cestování pro univerzitní tým Meat Judging prostřednictvím cateringových služeb.

Prasata byla zpočátku genově upravena, aby sloužila jako náhradní otcové, což znamená, že mohla zplodit potomky s vlastnostmi jiného samce prasete. To zahrnuje úpravu genů samců zvířat tak, aby byla sterilní zacílením na gen specifický pro samčí plodnost nazývaný NANOS2. Sterilním samcům jsou pak implantovány kmenové buňky jiného samce, které produkují spermie s požadovanými vlastnostmi, které mohou být předány budoucím generacím.

Technologie náhradních otců, high-tech verze selektivního chovu, může způsobit revoluci v šíření cenné genetiky u hospodářských zvířat, zlepšit kvalitu masa, stejně jako zdraví zvířat a odolnost vůči měnícím se podmínkám prostředí, zejména v rozvojových zemích. Potomstvo náhradních samců ještě neprošlo kontrolou FDA kvůli možnému zařazení do potravinového řetězce.

Získání zkušebního souhlasu pro pět prasat s upravenými geny vyžadovalo překonat několik překážek, včetně dvou let a asi 200 000 dolarů shromažďování údajů pro autorizaci. Zatímco FDA upouští od některých poplatků pro neziskové organizace, jako jsou univerzity, tento proces byl pro Oatleyho a jeho tým stále náročný.

„Původním záměrem při výrobě těchto zvířat bylo pokusit se zlepšit způsob, jakým krmíme lidi,“ řekl deníku. „A to nemůžeme udělat, pokud nebudeme schopni pracovat se systémem FDA, abychom dostali tato zvířata skutečně do potravinového řetězce.“

Acceligen je jedinou další organizací, která měla geneticky upravené zvíře schválené FDA pro vstup do potravinové nabídky. V roce 2020 FDA udělila nízkorizikové rozhodnutí pro produkty vyrobené z „Slick-Haired Cattle“, které jsou genově upravené tak, aby měly srst, která zvyšuje jejich odolnost vůči vyšším teplotám.

Jiné společnosti si nechaly FDA schválit geneticky modifikovaná zvířata, ale jejich přístup byl transgenní a zahrnoval vkládání DNA z vnějších druhů do genomu organismu. Editace genů je na druhé straně pokročilejší technologií, která funguje pouze v DNA druhu a může provádět změny, které by mohly nastat přirozeně nebo prostřednictvím tradičních šlechtitelských postupů.

Ale je to právě tato technologie a manipulace s naším potravním řetězcem , která je zodpovědná za řadu zdravotních jevů a problémů. A bylo zjištěno, že samotná technologie CRISPR způsobuje stovky „nezamýšlených mutací“,  varovali vědci.