Domů / Novinky / 7 největších nebezpečí umělé inteligence, která se již dějí

7 největších nebezpečí umělé inteligence, která se již dějí

Systémy umělé inteligence pomalu více a více ovlivňují naše životy a jsou implementovány v různých odvětvích a produktech. V současnosti používané systémy jsou většinou založeny na úzké AI. Úzká AI se velmi liší od obecné AI. Úzká AI je vytvořena pro zaměření na konkrétní úkoly, příkladem je chatbot. Obecná AI by umožnila potenciálně vyřešit téměř jakýkoli problém a stále nebyla vyvinuta (alespoň oficiálně). Nicméně nejnovější vývoj, jako je Chat GPT, nás posouvá stále blíže ke konečnému cíli, který by mohl být největším narušením v historii lidstva – Všeobecné umělé inteligenci.

Umělá inteligence může pomoci vyřešit některé z největších problémů, kterým naše kultura čelí, a poskytnout nám odpovědi na některé z největších otázek. Představuje však také největší hrozbu pro naši existenci. Existuje mnoho potenciálních nebezpečí. Automatizace přebírá vládu a stále více se vše propojuje. Internet věcí, chytrá zařízení a stále více naše životy řídí technologie a digitální systémy. To by nyní mohlo být hackováno AI nebo by někdo mohl použít AI k narušení sítě, to je jedno potenciální nebezpečí. Ale neskákejme příliš daleko s potenciálními hrozbami obecné umělé inteligence, protože ta ještě není plně vyvinuta, a pojďme se podívat na nebezpečí, která se již pomalu odhalují se současnou úrovní umělé inteligence:

1. Narušení trhu práce

Automatizace pomalu mění prostředí na trhu práce. Postiženo je mnoho pracovních míst a bezpočet jich může v blízké budoucnosti zaniknout. Zástupce zákaznických služeb pomalu nahrazují AI boti. Postižena může být i právnická profese, některé právní dokumenty by mohly být vytvořeny pomocí technologií podobných ChatGPT. Dokonce i programátoři jsou ohroženi, ChatGPT již může psát kód pro software. Mnoho odborníků si myslí, že nakonec bude umělá inteligence schopna vytvářet software nebo webové stránky sama s minimálním lidským vstupem.

2. Předpojatost a diskriminace

Software umělé inteligence je často optimalizován pro efektivitu, ale to někdy způsobuje diskriminaci. Jedním z příkladů je nástroj umělé inteligence Amazonu, který byl navržen ke kontrole žádostí o zaměstnání a ukázalo se, že preferuje mužské kandidáty:

„systém Amazonu se ve skutečnosti sám naučil, že muži jsou vhodnější. Penalizoval životopisy, které obsahovaly slovo „dámský“, jako „kapitán ženského šachového klubu“. A podle lidí obeznámených s problematikou snížilo hodnocení absolventek dvou čistě ženských vysokých škol. Jména škol neupřesnili.“ Coded bias je dokument dostupný na netflixu, který pokrývá více podobných příkladů.

3. Deepfakes

Technologie deepfake je v podstatě pozměněný obrázek, video nebo hlas, který dokáže napodobit událost nebo osobu. Můžete vidět video někoho, kdo vypadá jako známá celebrita a může mluvit o nějakém konkrétním tématu, ale video je zcela vymyšlené a velmi přesvědčivé. Tato technologie je používána se zlými úmysly a již způsobuje mnoho škod, když videa celebrit mohou být pozměněna například za účelem vytvoření filmů pro dospělé. Jednou z posledních obětí deepfake AI byl streamer Twitch a youtuber Qtcinderella, jehož záběry byly upraveny tak, aby vytvořily obsah pro dospělé.

4. Obavy o soukromí

Systémy AI hodně spoléhají na data, často shromažďují obrovské množství dat, která by mohla být zneužita. Porušení soukromí je potenciální hrozbou. Přílišné porozumění jednotlivcům ohrožuje jejich soukromí. Pokud by se data dostala do „špatných rukou“, mohla by být použita proti jednotlivci.

5. Manipulace s vnímáním

Algoritmy umělé inteligence mohou manipulovat s vnímáním, názory, chováním a reakcemi lidí prostřednictvím falešných zpráv, cílené reklamy, propagandy a deepfakes. V důsledku toho by mohla být podkopána demokracie nebo by mohla být negativně změněna rozhodnutí lidí.

6. Socioekonomická nerovnost

Regiony nebo země, které využívají technologii AI, by mohly narušit ostatní trhy a vytvořit posun ve struktuře moci a ekonomické výhody pro ty, kteří ji přijmou. Například startupy s umělou inteligencí v Silicon Valley již dostávají obrovskou injekci finančních prostředků od investorů a firem rizikového kapitálu.

7. Transhumanismus

Snad největší hrozbou je, když má AI přímý přístup k lidem. Lidé jako Elon Musk pracují na implantovatelných systémech rozhraní mozek-počítač, jako je Neuralink. Jeho myšlenkou je propojit lidi s počítači, což s sebou nese mnohá nebezpečí, protože lidé se stanou plně hacknutelnými umělou inteligencí nebo jen hackery.

Obrázky: Pixabay.com