Když si koupíme osobní automobil, maximálně se snažíme, aby byl co nejdéle v jako novém stavu. A je to tak v pořádku, nebyla to nejlevnější položka na seznamu našich výdajů za život. Jenže se může stát, že při prohlídce našeho vozidla zjistíme, že má na kapotě nebo jinde drobný škrábanec. Většina lidí automaticky začíná panikařit, což vede k odvozu vozidla do servisu, kde se nanáší úplně nový lak. Renovace laku auta je však v takových chvílích trochu šetrnějším krokem.
Šetří to čas i peníze
Proč raději vzít do rukou leštící pastu na auto a nejet hned do servisu, i když přesně toto se od nás možná očekává, je úspora času a peněz. Lakování celého vozu nejen, že zabere poměrně dlouho a vy váš vůz nebudete moct nějakou dobu používat, ale také je to poměrně nákladné. Profesionální technici nikdy nevyleští pouze kousek, pokud budou nanášet nový lak, nanese se po celém obvodu auta. A tím pádem si připravte několik desítek tisíc korun, což je částka, kolem které se lakování vozidla bohužel pohybuje.
Auto při lakování trpí
Když si představíte, že je vaše auto takovým vašim domácím mazlíčkem, vyvstává na povrch další problém a také důvod, proč se raději uchýlit k domácímu rozleštění laku než k nanášení nového. A tím je rozprach, který vyvstává na povrch ve chvíli, kdy k lakování vozidla dochází. Zbylé částečky se uchylují na další části vozu, jako jsou kola nebo skla či nástupní prostory, a jejich odstranění následně už není zrovna snadné.
Vyšší pravděpodobnost znehodnocení vozu
V autoservisu však může dojít ke znehodnocení vozu ve vícero podobách. Může dojít k objevení se příliš silné vrstvě kytu, čímž bude nejen lakování, ale následně i sám vůz jistou měrou ztrácet na hodnotě.
Při lakování může dojít hned k několika vadám, a to například ke vzniku oblaků vzniklých z důvodu nerovnoměrného lakování. Můžou se na automobilu objevit stékance či takzvané záclonky, lak může nakonec popraskat nebo se můžou na vozidle objevit prachové nečistoty v laku. Výbrusy pod lakem jsou další riziko na seznamu.