Co mohou lidé vědět o vesmíru? Přestože mají lidé k dispozici velké množství profesionálních teleskopů, většina vesmíru je pro nás záhadou. Vědci odhadují, že jsme objevili zhruba 5 % vesmíru. Málokdo si dokáže představit, jak je známý vesmír velký a z jakých objektů se skládá. Pablo Carlos Budassi vytvořil unikátní infografiku, která je doplněná informacemi od vědců z Princeton University a aktualizována od května 2022.
Co mapa známého vesmíru ukazuje?
Objekty na mapě nejsou zobrazeny v přesném měřítku, protože by byly menší objekty natolik malé, že by je na mapě nebylo vidět. Vzdálenost každého objektu od Země se měří na logaritmické stupnici, která se exponenciálně zvětšuje, aby se vešla do všech dat. V naší sluneční soustavě měřítko mapy zahrnuje astronomické jednotky (AU), zhruba vzdálenost od Země ke Slunci. Dále roste a měří miliony parseků, přičemž každý z nich má 3,26 světelných let neboli 206 000 AU.
(Pro zvětšení klikněte na mapu)
Mapa začíná naší slunečné soustavě a končícím mikrovlnným zářením, které zůstalo po velkém třesku. stáří vesmíru je odhadováno na 13,8 miliard celkově let. Největší vzdálenost, kterou lze pozorovat, je od nás vzdálená 47,7 miliard světelných let. I když se k nám dostane obraz mnoha vesmírných objektů, některé z nich už nemusí existovat, protože sledujeme obraz, který je starý mnoho milionů let. S pomocí teleskopů se v podstatě díváme do minulosti.
Zdroj: pablocarlosbudassi.com