Domů / Novinky / Radioaktivní voda z Fukušimy by mohla způsobit mutace zvířat

Radioaktivní voda z Fukušimy by mohla způsobit mutace zvířat

Expert varoval, že únik radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiichi do oceánu by mohl způsobit zvířecí mutace. Varování přišlo ve chvíli, kdy japonský premiér Fumio Kishida schválil návrh Tokyo Electric Power Company (TEPCO) na vypouštění upravené a zředěné odpadní vody z elektrárny. TEPCO se prosadilo vypuštěním radioaktivní vody z elektrárny 24. srpna a vyložilo ji do Tichého oceánu.

Obsažené tritium může geneticky poškodit mořský život

Dr. Timothy Mousseau z University of South Carolina (USC) však vyjádřil obavy. Podle profesora z oddělení biologických věd USC by odpadní voda z Fukušimy mohla vyvolat výskyt zmutovaných zvířat kvůli účinkům nedostatečně prozkoumané radioaktivní chemikálie zvané tritium. Mousseau varoval, že tritium, jediný radioaktivní izotop vodíku, může geneticky poškodit mořský život.

„Vidíme genetické poškození. Vidíme účinky na reprodukci. Vidíme účinky na vývoj a vidíme účinky na dlouhověkost,“ řekl. „A tak určitě existuje potenciál pro všechny tyto negativní účinky, včetně genetických mutací. Co to znamená a jaké to bude mít dlouhodobé dopady, netušíme. Ale potenciál tu je.“

V současné době není mnoho informací o tritiu kvůli omezenému výzkumu, takže účinky, které by mohlo mít na mořský život, jsou nejasné. Mosseau však uvedl, že první náznaky ukazují na možnost, že tritium je stejně nebezpečné jako jiné známé radioaktivní chemikálie. Ačkoli odpadní voda, kterou Japonsko prolévá, byla vyčištěna, Mosseau řekl, že tritium může být stále přítomno, protože je obtížné se ho zbavit.

„Tritium není z tohoto procesu úpravy žádným způsobem odstraněno. Uniká procesu úpravy, který mají zavedený, protože je to v podstatě voda,“ dodal.

Japonské vypouštění odpadních vod z Fukušimy bude trvat desetiletí

Japonsko začalo čerpat více než milion metrických tun (MT) upravené radioaktivní vody ze zničené elektrárny Fukušima Daiichi, což je proces, jehož dokončení bude trvat desetiletí. Cílem vypouštění odpadních vod je nakonec továrnu úplně vypnout. Nádrže na místě obsahují asi 1,3 milionu (MT) vody – dost na naplnění 500 olympijských bazénů.

TEPCO, společnost odpovědná za elektrárnu, filtruje kontaminovanou vodu, aby odstranila izotopy. Proces filtrace zanechá pouze tritium, radioaktivní izotop vodíku, který je těžké oddělit. Bude ředit vodu, dokud hladiny tritia neklesnou pod regulační limity, než ji přečerpá do moře z lokality na pobřeží severně od Tokia.

Tritium je považováno za relativně neškodné, protože jeho záření není dostatečně energetické, aby proniklo lidskou pokožkou. Voda obsahující tritium se běžně uvolňuje z jaderných elektráren po celém světě a regulační orgány podporují nakládání s vodou z Fukušimy tímto způsobem. Ale podle článku v Scientific American z roku 2014 může tritium zvýšit riziko rakoviny, pokud je požíváno ve vyšších hladinách než ve vypouštěných odpadních vodách z Fukušimy.

Kishida řekl, že ústřední vláda v Tokiu převezme odpovědnost, dokud nebude dokončena likvidace vyčištěné odpadní vody z Fukušimy, „i když to bude trvat několik desetiletí“. Podle plánu, který schválil, bude do března 2024 vypuštěno 31 200 tun odpadních vod.

Bezpečnost vypouštěné vody přichází v úvahu

Japonsko a vědecké organizace tvrdí, že voda je bezpečná, ale ekologičtí aktivisté tvrdí, že nebyly prozkoumány všechny možné dopady. Japonsko říká, že musí začít vypouštět vodu, protože skladovací nádrže jsou plné.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), dozorčí orgán OSN pro jadernou energii, dala plánu v červenci zelenou. Argumentovalo tím, že návrh „splňuje mezinárodní standardy a dopad na lidi a životní prostředí by byl ‚zanedbatelný‘.“

Greenpeace uvedl, že radiologická rizika nebyla plně posouzena a biologické dopady tritia, uhlíku-14, stroncia-90 a jódu-129 – které se mají uvolňovat s vodou – „byly ignorovány“.

Studie zveřejněná v dubnu 2021 v Journal of Radiation Research nastínila potenciální zdravotní účinky  tritia. Studie sloužila jako reakce na vypouštění vody obsahující tritium. Tato voda je filtrována pomocí systému Advanced Liquid Processing System (ALPS) a před vypuštěním skladována v nyní vyřazené elektrárně Fukušima.

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-08-30-fukushima-radioactive-water-could-cause-animal-mutations.html
https://www.brighteon.com/3ad9e385-f695-46ec-ac49-86608dcb4325
https://www.dailystar.co.uk/news/world-news/fukushima-radioactive-waste-dumped-ocean-30775683
https://knewz.com/mutant-animals-fear-fukushima-radioactive-wastewater-dump/
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/how-japan-will-release-treated-water-fukushima-nuclear-plant-2023-08-24/
https://academic.oup.com/jrr/article/62/4/557/6256015?login=false

Obrázky: Pixabay.com