Domů / Novinky / Podle studie jsou papírová brčka a další „zelená“ řešení toxičtější než plast

Podle studie jsou papírová brčka a další „zelená“ řešení toxičtější než plast

Nový výzkum publikovaný v časopise Food Additives & Contaminants odhaluje, že papírová brčka a další „ekologické“ alternativy k plastu nejsou pro životní prostředí zdaleka tak dobré, jak vláda tvrdí, že jsou. Ve skutečnosti belgičtí vědci zjistili, že mnoho takzvaného „zeleného“ nádobí je ve skutečnosti pro zdraví lidí i planety horší než jejich plastové protějšky.

Co studie zjistila?

„Brčka vyrobená z rostlinných materiálů, jako je papír a bambus, jsou často inzerována jako udržitelnější a ekologičtější než ta, která jsou vyrobena z plastu,“ komentoval Thimo Groffen, PhD, jeden z autorů studie a ekologický vědec z University of Antverp.

„Přítomnost PFAS [látky na bázi poly- a perfluoralkylu také označované jako ‚věčné chemikálie‘] v těchto slámkách, znamená, že to nemusí být nutně pravda.“

Většina papírových, bambusových a plastových brček obsahuje kyselinu perfluoroktanovou, která byla celosvětově zakázána v roce 2020

Studie je produktem mnoha státních mandátů v místech, jako je New York a Kalifornie, které zakazují potravinářským podnikům používat jednorázová plastová brčka vyrobená z polypropylenu a polystyrenu, protože tyto položky se rozkládají až 100 let.

„Jejich čas nadešel a odešel,“ neslavně prohlásil bývalý starosta New Yorku Bill de Blasio o ekologických plastových brčkách. „Myslím, že bychom se měli zbavit plastových brček.“

Belgie a Spojené království jsou dvě další místa, kde byly plasty nahrazeny „rostlinnými“ alternativami, které jsou podle globalistů šetrnější k životnímu prostředí. Nový výzkum překvapivě ukazuje, že rostlinné alternativy ve skutečnosti obsahují více PFAS než plasty, což je činí horšími pro životní prostředí a pro lidi. Aby vědci dospěli k tomuto závěru, analyzovali koncentrace kyseliny perfluoroktanové (PFA) u 39 značek slámek vyrobených z pěti různých materiálů: papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu.

Nejhůře dopadla papírová brčka

Nejhoršími pachateli, věřte nebo ne, jsou papírová brčka, z nichž 90 procent obsahovalo smrtící chemikálie. Druhá v pořadí byla bambusová brčka, z nichž 80 procent je naloženo PFA. Podle studie pouze 75 procent plastových brček obsahuje PFA, následuje 40 procent skleněných brček. U žádného z brček z nerezové oceli nebylo zjištěno, že by obsahovala PFAS.

Překvapivě byl PFA nejvýznamnější chemickou látkou, která se nachází v papírových, bambusových a plastových brčkách, a to navzdory skutečnosti, že tato škodlivá chemikálie je od roku 2020 celosvětově zakázána.

„Byly přítomny také kyselina trifluoroctová a kyselina trifluormethansulfonová, PFAS, které se snadno rozpouštějí ve vodě, což znamená, že by se mohly potenciálně vyluhovat z brček do nápojů,“ varují zprávy.

„Přítomnost PFAS v papíru a bambusových brčkách ukazuje, že nejsou nutně biologicky odbouratelné,“ dodal Groffen o „zeleném“ podvodu za těmito položkami, které jsou často mylně označovány jako „100% recyklovatelné.“

Zůstává přesně neznámé, jak nebo proč se tyto smrtící látky dostávají do nápojů. Používaly se od 40. let 20. století k odpuzování vody a mastnoty v nádobí, kobercích a nábytku, ale nikdy nebyly určeny k použití v brčkách, víčkách, miskách nebo nádobách na jídlo. Podle Phys.org je jedním z možných vysvětlení bambusových a papírových brček to, že půda, ve které byly pěstovány jejich mateřské rostliny, mohla být kontaminována PFAS, který bez rozdílu unikal do životního prostředí z velkého průmyslu.

„V brčkách z nerezové oceli jsme nezjistili žádné PFAS, takže bych doporučil spotřebitelům, aby používali tento typ brčka – nebo se brčkům vyhnuli,“ uzavřeli vědci.

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-08-27-paper-straws-green-more-toxic-plastic-study.html
https://nypost.com/2023/08/25/paper-straws-more-toxic-than-plastic-study/
https://www.uantwerpen.be/en/

Obrázky: Pixabay.com