Domů / Novinky / Robot s ptačíma nohama umí přistát i v korunách stromů

Robot s ptačíma nohama umí přistát i v korunách stromů

Drony jsou rozšířené po celém světě, ale mají omezené možnosti přistávání. Inženýři ze Stanfordu přišli s řešením, které umožní dronům, aby přistávaly i v korunách stromů. Dokážete si představit dron s ptačíma nohama? Inspirací pro tento nápad jsou ptáci. Nohy ptáků jsou přizpůsobené tak, aby dokázaly snadno přistát na stromě, na skále a na jakémkoliv dalším povrchu. Ve Stanfordu byl vyvinut robot, který má ptačí nohy a dokáže přistát prakticky kdekoliv.

Robot s ptačíma nohama

Vytvořený robot má čtyři sady vrtulí a dvě nohy. Nohy této kvadrokoptéry připomínají nohy ptáka. Nedávno byl v Science Robotics publikovaný výzkum, který podrobně popisuje, jak byl robot vyvinut. Tento robot vyžaduje minimální výpočetní výkon z ovládací desky. S pomocí umělých ptačích nohou lze modelovat způsob, jak ptáci přistávají.

Důkladný výzkum ptačí morfologie

Výzkumný tým nejprve důkladně zkoumal ptačí morfologii, následně vytvořil prvotní prototyp. Tým zkoumal mnoho odborných textů a aby nemusel při studii používat živé ptáky, používal těla mrtvých ptáků. Výzkumný tým zkoušel různé iterace robotických nohou. Nakonec se podařilo dosáhnout toho, že robot umí přistát na větvích stromů. Nohy se pevně chytí větve a robot následně nespadne. Předchozí verze robota měly také nohy, dokázaly tlumit nárazy, ale nedokázaly se udržet na větvi. Nakonec nejvíce pomohla inspirace z ptačí říše a když má robot nohy jako pták, dokáže hladce přistávat a udrží se na větvi. Vývoj ptačích nohou nebyl snadný, nejprve byla na jejich povrchu pryž, ale ta byla příliš kluzká a robot padal z větví. Nakonec vědci na nohou robota vytvořili háčky, které jsou podobné drápům.

Složitý mechanismus umělých ptačích nohou

Mechanismus ptačích nohou je mnohem složitější než se může zdát. Umělé ptačí nohy bylo potřeba přizpůsobit, aby se jednotlivé klouby správně ohýbaly. Nohy musí umět utlumit náraz a zároveň uchopit větev.

Práce týmu dopadla úspěšně. Dokonce ani po 190 zkouškách se nohy neopotřebily. Robot dokáže přistávat na větvích opakovaně a bez velkého počítání. K zajištění přistávání na větvích není nutná umělá inteligence. Tento výzkum je velmi důležitý, protože může do budoucna otevřít cestu k tomu, aby mohly běžné helikoptéry a drony přistávat na jakémkoliv povrchu.