Domů / Internet / Žádná umělá inteligence, většinu mikroúkolů na internetu dělají miliony „neviditelných“ pracovníků

Žádná umělá inteligence, většinu mikroúkolů na internetu dělají miliony „neviditelných“ pracovníků

S neviditelnou pracovní silou se setkáváte neustále. Myslíte si, že veškerou drobnou práci na internetu dělají roboti? Omyl. Kdykoliv odešlete fotografie k ověření totožnosti, je zapotřebí člověk, který ověří identitu. Ověření fotografií a autorizace, to jsou činnosti, které probíhají neustále po celém světě. Neviditelní pracovníci moderují komentáře, kontrolují nahlášená videa, označují videoklipy a mnoho dalšího. Tyto práce vykonávají je pracovníci, kteří za takový úkol dostanou například pouhý jeden cent.

Vzniká globální armáda pracovníků pro mikroúkoly

Neustále vznikají nové technologické společnosti, které potřebují takové pracovníky, kteří budou pracovat za mzdu, které je extrémně nízká. Duchové pracovníky využívá Facebook, Amazon, Microsoft, Uber a mnoho dalších gigantů. Duchové pracovníky najdeme v Indii a mnoha dalších zemích, kde v chudých domácnostech sedí lidé u počítače a provádějí úkoly za minimální ohodnocení. Vytváří se tím nová světová podtřída, která je ochotná pracovat za směšně nízké ohodnocení. Netýká se to jen chudých a rozvojových zemí, Pew Research Center odhaduje, že v roce 2015 jen v USA provádělo skrytou práci na vyžádání asi 20 milionů lidí. Namísto toho, aby vznikala kvalitní pracovní místa na plný úvazek, vzniká trend silně znehodnocené kancelářské práce. Pokud bude tento trend pokračovat stabilním tempem, práce duchů by mohla do roku 2055 tvořit zhruba 60 procent celosvětové zaměstnanosti.

Aby se rozšířilo povědomí o existenci duchových pracovníků, antropoložka Mary L. Gray a počítačový věděc Siddharth Suri napsali knihu Ghost Work: How to Stop Silicon Valley From Building a New Global Underclass.

Trh s neviditelnou prací se špatně reguluje

Stále více aplikací by nemohlo fungovat bez této práce duchů. Jde o zničující obraz toho, jak se zneužívá pracovní síla po celém světě. Jako duchoví pracovníci jsou často používány ženy, od kterých se očekává, že budou pracovat doma, dále chudí lidé a lidé s postižením, kteří špatně hledají práci.

Kolik lidí vykonává práci duchů?

Jedná se o obrovské množství lidí, ale jelikož jde o relativně nový druh práce, který je navíc decentralizovaný, je těžké odhadnout, kolik lidí se na něm podílí. Podle zprávy Pew Research Center z roku 2016 si 20 milionů dospělých v USA vydělalo v předchozím roce nějaké peníze touto prací. Mnoho společností získává duchové pracovníky prostřednictvím platforem třetích stran. Jedná se třeba o Figure Eight (dříve CrowdFlower). Mikroúkoly ovykle trvají několik sekund a pracovníci mají omezený čas na to, aby je splnili.

Duchoví pracovníci nemají pocit, že by byli zaměstnaní. Důvodem je, že pracují skoro celý den a nemají ani minimální mzdu. Tito pracovníci pracují ze nelidských podmínek. 30% takových pracovníků prohlašuje, že za práci nedostanou tolik peněz, kolik jim bylo slíbeno. Mnoho platforem nemusí výplatu zaplatit, pokud jsou s prací takových pracovníků nespokojení. Ghost workers jsou zneužívání, okrádáni a nemohou se nijak bránit. Nemají zajištěnou zdravotní péči, nemají placené volno a přitom stráví prací více času než většina lidí. Miliony pracovníků po celém světě nyní dřou ve svých domovech, aby velké technologické společnosti mohly růst.