Domů / Novinky / RobotFalcon: Létající robotický dravec, který dokáže vyhnat ptáky z letiště
Obrazový kredit: M. Papadopoulou/University of Groningen/SWNS

RobotFalcon: Létající robotický dravec, který dokáže vyhnat ptáky z letiště

Létání letadlem je považováno za nejbezpečnější způsob dopravy. Existují ovšem rizika, která dokáží letadlo ohrozit, patří mezi ně zejména ptáci. Hejno hus nebo jiných ptáků může způsobit leteckou katastrofu. Srážky ptáků s letadly stojí každý rok miliardy a také způsobují mnoho zpožděných nebo zrušených letů. Vědci přišli na jednoduchý způsob, jak vyplašit hejna ptáků, aby se nedostala do zóny, kde létají letadla.

RobotFalcon jako účinné řešení

Řešením má být robotický létající dravec. Tým spolupracující s univerzitou v Groningenu v Nizozemsku se rozhodl problém vyřešit vývojem umělého dravce. Vzhled tohoto létajícího stroje byl inspirován sokolem stěhovavým. Podoba je natolik věrohodná, že ptáci neví, že nejde o skutečného dravce.

Je vyrobený ze skelných vláken, polypropylenu a uhlíkových vláken. Ovládání robotického sokola probíhá ze země a pilot vidí živý obraz jeho letu. Je to podobně jako ovládání dronu. RobotFalcon byl otestován v Nizozemsku a dokázal vyhnat všechna hejna ptáků už do pěti minut. Polovina ptáků odletěla už do 70 sekund. Falešný sokol vyplašil ptáky natolik, že se nevrátily ještě 3 měsíce poté, co se poprvé vznesl na oblohu.

Obrazový kredit: M. Papadopoulou/University of Groningen/SWNS

„Vyvinuli jsme RobotFalcon a otestovali jsme jeho účinnost, abychom odradili hejna krkavců, racků, špačků a čejek,“ uvedla skupina ve studii zveřejněné v časopise The Royal Society Interface.

„V této terénní studii jsme testovali účinnost RobotFalconu při odhánění ptačích hejn měřením podílu hejn, která odehnal, jak rychle byla pole od hejn vyčištěna, jak dlouho trvalo, než se vrátila, a zda došlo k návyku.

Testovací lety probíhaly v zemědělském prostředí v okolí nizozemského města Workum.

„Chování ptačích hejn bylo studováno po vystavení RobotFalconu, normálnímu dronu a v kontrolních testech bez jakéhokoli rušení.

„Dále jsme porovnali účinnost RobotFalconu s konvenčními metodami, které se v současnosti používají na vojenském letišti, jako jsou nouzová volání a pyrotechnika.

„RobotFalcon okamžitě odehnal ptačí hejna z polí a tato pole následně zůstala bez ptačích hejn celé hodiny.

Obrazový kredit: University of Groningen/SWNS

Etické a praktické řešení

Použití robotického sokola je velmi účinné a přitom etické řešení. Jediným problémem je skutečnost, že nejde RobotFalcon vypustit během velmi silného větru. Dokáže robotický sokol účinně vystrašit i velké ptáky, jako jsou husy nebo volavky? Pokud ne, vědci by mohli vyvinout například robotického orla. Možná, že v budoucnu budou robotičtí létající dravci běžnou součástí každého letiště.

Zdroj: https://royalsocietypublishing.org/doi/full/10.1098/rsif.2022.0497