Domů / Novinky / Slovensko zastavilo dovoz nebezpečného kontaminovaného obilí z Ukrajiny, Česko ne

Slovensko zastavilo dovoz nebezpečného kontaminovaného obilí z Ukrajiny, Česko ne

Slovenské úřady plánují zničit 1500 tunovou zásilku obilí z Ukrajiny poté, co v zásilce objevily zakázané pesticidy. Slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan ve čtvrtek 13. dubna oznámil, že inspekce objevily vysoké množství chlorpyrifosu v ukrajinském obilí při jeho zpracování v jednom z největších obilných mlýnů na Slovensku. Chlorpyrifos je organofosfátový pesticid podléhající zákazu v celé Evropské unii.

Vlčan poznamenal, že poprvé bil na poplach kvůli otázce potenciálně znečištěného ukrajinského obilí již v červenci 2022, když nařídil Slovensku zpřísnit kontroly dovozu obilí ze země.

„Ještě předtím, než jsme začali dávat plomby na všechny tranzitní vozy s ukrajinským obilím, byl zachycen poměrně velký vzorek ukrajinského obilí a tři nezávisle akreditované laboratoře potvrdily přítomnost zvýšeného obsahu reziduí pesticidů v něm,“ řekl Vlčan.

V dalším prohlášení dodal, že rozsah kontaminace obilí byl tak závažný, že musela být celá zásilka spálena. Slíbil také, že vláda urychlí proces kontroly zemědělských produktů z Ukrajiny na potenciální pesticidy a další toxické látky.

Slovensko zastaví dovoz ukrajinského obilí, protože ostatní členové EU přijímají podobné zákazy

Po nálezu kontaminované šarže ukrajinského obilí oznámilo slovenské ministerstvo zemědělství, že dočasně zakázalo zpracování a prodej obilí z Ukrajiny kvůli možné přítomnosti pesticidů zakázaných EU.

„Rozhodnutí bylo přijato poté, co byl v šarži pšenice z Ukrajiny o hmotnosti 1500 tun potvrzen pesticid, který není v EU povolen a má negativní dopad na lidské zdraví,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, ve kterém zdůraznilo, že bude odebírat vzorky. veškerého ukrajinského obilí a mouky, které již v zemi jsou.

„Budeme také informovat ministry zemědělství Bulharska a Rumunska na dnešním jednání, které bude věnováno ochraně trhů před dovozem levného zboží z Ukrajiny ,“ dodalo ministerstvo.

Levné ukrajinské obilí zaplavuje trhy EU od začátku ruské speciální vojenské operace na Ukrajině v únoru 2022, když se blok snaží udržet ukrajinský zemědělský sektor v chodu a ekonomiku země nad vodou tím, že zajistí, že bude moci stále prodávat své potravinářské produkty. Tomuto přívalu ukrajinského obilí napomohlo, že EU upustila od cla a dovozních kvót.

Rozhodnutí Slovenska zakázat další dovoz obilí přichází v době, kdy jiné země EU, zejména ty ve východní Evropě, podobné zákazy přijímají nebo je aktivně zvažují.

Polsko bylo jedním z prvních států, které takové zákazy přijaly. Země dosáhla dohody s Ukrajinou o zastavení dovozu obilí minimálně do července kvůli velkému a nekontrolovatelnému přílivu levného ukrajinského obilí do Polska, který rozdmýchal hněv polských farmářů.

Maďarsko následovalo Polsko v neděli 9. dubna, když uvedlo, že zavede nová opatření k omezení objemu ukrajinského obilí vstupujícího do země, s odvoláním na obavy z velkého množství levných ukrajinských zemědělských produktů vstupujících do země a poškozování domácích trhů.

Zdroje:
kyivindependent.com/slovakia-becomes-next-eu-member-state-to-restrict-ukrainian-grain-imports/
novinite.com/articles/219694/Slovakia+has+Banned+the+Processing+and+Sale+of+Ukrainian+Grain
rt.com/news/574696-slovakia-burn-ukrainian-grain/
interfax.com/newsroom/top-stories/89590/

Foto: Pixabay.com