Domů / Novinky / Vzestup Skynetu? AI převezalo na 24 hodin kontrolu nad čínským satelitem

Vzestup Skynetu? AI převezalo na 24 hodin kontrolu nad čínským satelitem

Podle čínských státních médií South China Morning Post (SCMP) čínští vědci oznámili, že umožnili umělé inteligenci (AI) získat kontrolu nad satelitem na oběžné dráze v blízkosti Země. To bylo provedeno s cílem otestovat, jak se bude AI chovat při provozu objektu ve vesmíru. Podle zpráv o „významném experimentu“ řídila pozemní umělá inteligence malou družici pro pozorování Země Qimingxing 1 po dobu 24 hodin bez jakéhokoli zásahu lidí.

Jak experiment dopadl?

Podle SCMP byly výsledky experimentu zveřejněny v časopise Geomatics and Information Science University Wuhan. Údajně AI vybrala několik míst na Zemi a nařídila Qimingxing 1, aby se podíval blíže.Nebyl y poskytnuty žádné informace o tom, proč si technologie vybrala právě tato místa. Jednou z oblastí, které byly údajně cílem, byla Patna, staré město v severovýchodní Indii poblíž řeky Gangy a domov Bihárského pluku, pobočky indické armády, která v roce 2020 zapojila čínskou armádu do hrozného konfliktu v údolí Galwan, podél sporné hranice.

AI také upřednostnila Ósaku, jeden z nejrušnějších přístavů v Japonsku, který příležitostně přijímá lodě amerického námořnictva operující v Pacifiku.

Dříve většina satelitů vyžadovala specifické příkazy nebo úkoly k provozu. Neočekávané události, jako je válka nebo zemětřesení, mohou spustit úkol nebo může být satelit naplánován k provádění průběžných pozorování určitých cílů. Tým tvrdí, že zatímco technologie umělé inteligence je stále více využívána ve vesmírných misích, jako je rozpoznávání snímků, mapování letových drah a vyhýbání se srážkám, nedostala kontrolu nad satelitem, což vede ke ztrátě času a zdrojů.

SCMP uvádí, že Čína má na oběžné dráze více než 260 družic dálkového průzkumu, ale ty často operují „nečinně“ ve vesmíru a shromažďují data s nízkou hodnotou, časově citlivá, bez jakéhokoli konkrétního cíle. Satelity mají krátkou životnost a jsou drahé. Podle výzkumníků je klíčové maximálně využít jejich užitečnosti s novými orbitálními aplikacemi.

Tým navrhl, že pokud objeví anomální objekty nebo aktivity, satelit řízený umělou inteligencí by mohl varovat určité uživatele, jako je armáda, národní bezpečnostní správa a další příslušné instituce. Aby však byla umělá inteligence účinná, musí mít důkladné povědomí o zeměkouli, v důsledku toho se musí naučit nejen rozpoznávat uměle vytvořené a přírodní objekty, ale také jak chápat spletité a neustále se měnící vazby mezi nimi a mnoha lidskými společenstvími.

„Rozhodovací proces umělé inteligence byl extrémně složitý. Při plánování denní práce musí stroj vzít v úvahu mnoho faktorů – jako jsou cloudové podmínky v reálném čase, úhly kamery, cílová hodnota a limity mobility satelitu,“ vysvětluje SCMP.

Zdroje:
scmp.com/news/china/science/article/3217055/china-scientists-carry-out-rule-breaking-ai-experiment-space
wionews.com/technology/chinese-scientists-let-ai-control-satellite-it-takes-closer-look-at-india-japanese-regions-582686