Domů / Novinky / Stále více obchodníků trápí přebytek zásob, který ztěžuje nákup dalšího zboží

Stále více obchodníků trápí přebytek zásob, který ztěžuje nákup dalšího zboží

Když má obchodník prázdný sklad a po regálech se prohání pouze pavouci, je to špatné. Existuje ovšem horší stav a sice, když má přeplněný sklad i prodejní regály. Zatímco v prvním případě stačí objednat nové zboží, v druhém případě musí přemýšlet, jak se zbaví toho starého. Mnoho obchodníků se těšilo na sezónu vysokých prodejů a tak nakupovali zásoby jako obvykle. Když se ale zboží neprodá, vzniká nepříjemné dilema a v současné době se s ním potýká enormní množství obchodníků.

Vše začalo pandemií

Pandemie zcela změnila trh a zatímco se kamenné prodejny strádaly, eshopy byly v sedmém nebi. Elektronika, vybavení domácnosti, kuchyňské potřeby, to vše šlo na dračku a tak obchodníci kupovali do zásoby ve velkém množství. Konec pandemie obnovil touhu cestovat, chodit ven a namísto věcí utrácet za zážitky. Pro mnoho obchodníků to ale znamenalo, že si naplnilo sklad a náhle nebyl nikdo, kdo by zboží koupil. Přišla rázem další pohroma a sice finanční krize poznamenaná inflací, válkou na Ukrajině, zvyšujícími se náklady a dalšími pohromami. Spotřebitelům se zmenšil nákupní apetit a to postihlo i kamenné prodejny, které s koncem pandemie naplnily sklady.

Jakým způsobem přebytečné zásoby škodí?

Mohou způsobit problémy se skladováním

Pokud máte příliš velké zásoby produktů, brzy zjistíte, že zabírají cenný skladovací prostor. Pro obchodníka je jediným řešením nabídnout produkty ve slevě nebo zvýšit marketingové úsilí a investovat více peněz do propagace. V obou případech to ovšem znamená výdaje navíc.

Stojí více peněz

Zboží je obvykle uloženo ve skladu, kde je potřeba provádět údržbu, topit, platit nájem, audit zboží, ostrahu a pojištění. S každým měsícem hodnota zásob klesá, ale náklady na skladování se nesnižují. Navíc, když má obchodník více zásob, než může prodat, zůstává hotovost vázaná k těmto zásobám místo toho, aby je použil k investicím do podnikání nebo k zaplacení mezd zaměstnancům.

Mohou vést k jejich zastarávání

Zboží je potřeba prodávat tak rychle, aby nebylo zastaralé. U potravin je třeba se řídit dobou expirace, u oblečení konkrétními sezónami a například u elektroniky zase technologickým pokrokem. Nikdo si nebude chtít koupi starý typ telefonu, když už je na trhu nový.

Mohou snížit zisky

Jelikož je potřeba staré zboží prodávat pod cenou, klesá zisk a mnohdy je prodej dokonce prodělečný. Získání částečného zisku je ovšem lepší než nemít žádný zisk. Obchodníci by se v takovém případě měli zamyslet i na sdružování produktů a zkusit jich nabídnout více za výhodnou cenu.

Co mohou obchodníci dělat?

Prodej zboží pod cenou je krátkodobé řešení. Pokud chtějí obchodníci přežít, měli by se zaměřit na lepší řízení zásob. Znamená to neustálé sledování vývojů prodeje i stavu skladu. Zvážit by měli rozšíření prodejních kanálů a k prodeji využít jak kamenné prodejny, tak i eshopy, sociální sítě a přímý marketing. Pokud má obchodník eshop i kamennou prodejnu, měl by být schopen v případě potřeby v prodejně rezervovat určité zásoby pro online prodej, aby se mu nestalo, že bude zboží v eshopu nedostupné.

Kdo chce přežit, musí být flexibilní

Většina obchodníků postupuje podle zažitého modelu. Velmi dobře věděli, kdy spotřebitelé kupují dané zboží nejčastěji a jak je oslovit. Doba se ale příliš prudce změnila a na trhu dochází ke změnám, na které je potřeba rychle reagovat. Pokud chtějí obchodníci přežit a být konkurenceschopní, musí upřednostnit flexibilitu, tedy nesledovat staré prodejní modely, ale aktuální situaci na trhu a preference spotřebitelů.

Příležitost pro spotřebitele

Zatímco obchodníci prožívají nelehké časy, spotřebitelé z toho mohou těžit a nakupovat řadu starých zásob ve slevě. Výprodeje starých zásob umožní nakoupit širokou škálu sortimentu výrazně levněji. Je to smutné, ale mnoho známých obchodníků krachuje a potřebuje rychle zlikvidovat zásoby. I toho lze využít, ale při nákupu je třeba postupovat rychle. V Čechách už během krize skončila celá řada obchodů, například Hervis nebo Iceland. Očekává se, že zdaleka nebudou poslední, protože má ke konci našlápnuto mnoho dalších.