Domů / Novinky / Starověká intimní hračka? Tento 2000 let starý římský dřevěný nástroj zřejmě přinášel rozkoš

Starověká intimní hračka? Tento 2000 let starý římský dřevěný nástroj zřejmě přinášel rozkoš

Dřevěný falus, který byl objeven v příkopu ve Vindolandě, možná používali Římané k pohlavnímu styku. Oba konce objektu byly znatelně hladší, což naznačuje, že byl v průběhu času často používán. 17 centimetrů dlouhý falus byl poprvé objeven v roce 1992 a předpokládalo se, že se používá několika způsoby, včetně paličky nebo talismanu pro štěstí k zahnání zla, které bylo rozšířeno po celé Říši. Nedávná studie však ukazuje, že je to víc než jen „magický předmět“.

Erotická pomůcka nebo pomocník v domácnosti?

Pomocí 3D skenů bylo zjištěno, že dva konce objektu byly hladší než zbytek kusu, což podle studie naznačuje, že byl v průběhu času často používán. Jak uvedla Newcastle University, další hypotézou je, že předmět mohl být použit jako tlouček, k mletí součástí potravin nebo k výrobě kosmetiky nebo léků. Jeho tvar by dodal vařenému jídlu nebo látkám dojem magických schopností, zatímco jeho velikost usnadnila držení v ruce.

„Velikost falu a skutečnost, že byl vyřezán ze dřeva, vyvolává řadu otázek ohledně jeho použití ve starověku. Nemůžeme si být jisti jeho zamýšleným použitím, na rozdíl od většiny jiných falických předmětů, které tento tvar symbolicky využívají pro jasná funkce, jako talisman pro štěstí. Víme, že staří Římané a Řekové používali sexuální nástroje – tento předmět z Vindolandy by toho mohl být příkladem,“ řekl Rob Collins, docent a autor studie.

„Toto znovuobjevení ukazuje skutečnou hodnotu dědictví mít tak neuvěřitelnou sbírku materiálu z jednoho místa a být schopen tento materiál přehodnotit. Dřevěný falus může být v současnosti jedinečný, pokud jde o přežití z této doby, ale je nepravděpodobné, že by to byl pouze jeden svého druhu používaný na místě, podél hranice nebo dokonce v římské Británii,“ řekla Barbara Birley, kurátorka Vindolanda Trust.

Studie byla publikována v Antiquity 20. února.

Abstrakt studie:

Anaerobní podmínky v římské pevnosti Vindolanda poblíž Hadriánova valu v severní Británii skvěle zachovaly různé nálezy z organických materiálů, včetně dřevěných psacích tabulek a páru kožených boxerských rukavic. Autoři zde znovu zkoumají dřevěný předmět, který byl původně nalezen v roce 1992, a nález znovu interpretují jako velký falus bez těla. Kamenné a kovové falusy jsou známé z celého římského světa, ale příklad Vindolanda je prvním dřevěným falusem, který byl rozpoznán. Kombinací důkazů o potenciálním opotřebení s přehledem dalších archeologických a kontextových informací zvažují autoři různé možné interpretace funkce a významu Vindolandského falusu během druhého století našeho letopočtu.

Foto: Rob Collins a kol.

Zdroje:
ncl.ac.uk/press/articles/latest/2023/02/vindolandaphallus/
cambridge.org/core/journals/antiquity/article/touch-wood-luck-protection-power-or-pleasure-a-wooden-phallus-from-vindolanda-roman-fort/53F4B0838D23DB65F6A244695624102E