Domů / Novinky / Státy BRICS rychle pracují na vytvoření společné měny, aby čelily globální hegemonii amerického dolaru

Státy BRICS rychle pracují na vytvoření společné měny, aby čelily globální hegemonii amerického dolaru

Ruský představitel připustil, že BRICS pracuje na vytvoření vlastní měny,  aby zpochybnila dominanci amerického dolaru a potenciálně nahradila jeho hegemonní pozici v mezinárodním obchodu. BRICS, mezinárodní ekonomická aliance Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, získala podporu na podporu svého dedolarizačního úsilí po vypuknutí ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. Moskva se ocitla pod lavinou západem podporovaných sankcí a omezení proti její schopnosti svobodně obchodovat na globálním trhu.

V této souvislosti se Rusko postavilo do čela při posilování vazeb mezi zeměmi BRICS a položilo základy pro vytvoření společné měny, která by zabránila tomu, aby je západní ekonomická válka ovlivnila. Během dvoudenního petrohradského mezinárodního ekonomického fóra v Indii místopředseda Státní dumy (parlamentu) Alexander Babakov vyzval k vytvoření společné indicko-ruské společné měny, která by vytvořila pevnější finanční vztahy mezi oběma národy.

„Naším cílem by mělo být sepsání nových pravidel ve finanční sféře, aby bylo možné používat již společnou měnu,“ řekl Babakov. „Nezáleží na tom, zda je to digitální rubl, digitální rupie, digitální jüan nebo nějaká jiná měna. Ale tato měna se musí řídit zákony našich příslušných národů.“

Babakov poznamenal, že tato navrhovaná nová měna by měla být kryta zlatem nebo jinými drahými kovy. Poukázal na to, že americký dolar neprospívá společným cílům Indie a Ruska a jejich spoléhání se na dolar nadále dává USA nespravedlivé množství pákového efektu nad oběma národy.

Snaha vytvořit společnou měnu jako součást probíhající dedolarizační kampaně

Americký dolar byl nazýván „králem měny“, protože se v roce 1944 stal oficiální rezervní měnou světa, což bylo rozhodnutí učiněné delegací ze 44 spojeneckých zemí s názvem Bretton Woods Agreement.

Od té doby se dolar ve světě těší silnému postavení jako nejpřednější měna, která se dnes používá, postavení, které velmi prospělo americkým elitám a způsobilo mnoho bolesti nepřátelům USA po celém světě kvůli nepřiměřené množství vlivu, který dolar poskytl USA nad ostatními ekonomikami.

Tento vliv umožnil Americe používat sankce a další nástroje hospodářské války jako prostředek k dosažení cílů zahraniční politiky.

V posledních letech však hlavní zahraniční protivníci Ameriky, včetně Ruska a Číny, volají po ukončení hegemonie dolaru. Tento proces, známý jako dedolarizace, je proces nahrazení amerického dolaru jako měny používané pro mezinárodní obchod. Hlavní zastánci dedolarizace zdůrazňují, jak by snížení závislosti jiných zemí na dolaru a americké ekonomice pomohlo zmírnit dopad ekonomických a politických změn v USA na jejich vlastní ekonomiky. Dedolarizace také snižuje vystavení národů kolísání hodnoty dolaru a změnám úrokových sazeb, což může pomoci zlepšit globální ekonomickou stabilitu a snížit riziko finančních krizí zasahujících více národů.

Dedolarizační pohyby v posledních několika letech nabírají na rychlosti, zejména v roce 2022, kdy dokument Mezinárodního měnového fondu (MMF) uvedl, že podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 pod 59 procent, čímž se prodlužuje jeho dvě desetiletí trvající proces poklesu.

MMF dále poznamenal, že pokles dolaru nebyl doprovázen nárůstem akcií jeho západních spojenců, jako je britská libra šterlinků, japonský jen nebo euro, což jsou „další dlouhodobé rezervní měny“.

„Posun z dolarů byl spíše dvěma směry – čtvrtinou do čínského renminbi a třemi čtvrtinami do měn menších zemí, které hrály omezenější roli jako rezervní měny.“

Zdroje:
greatgameindia.com/brics-alliance-working-to-create-its-own-currency-says-russian-official/
firstpost.com/explainers/dumping-the-dollar-brics-currency-us-dollar-trade-india-china-russia-12403612.html
coingeek.com/russia-wants-brics-nations-to-explore-new-trade-currency/

Foto: Autor: Roberto Stuckert Filho – http://agenciabrasil.ebc.com.br/economia/foto/2014-11/reuniao-de-cupula-do-g20-em-brisbane-australia, CC BY 3.0 br, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36837197