Biologické stárnutí je proces, který způsobuje postupný pokles fyziologických funkcí. Tradičně se předpokládalo, že zahrnuje zvýšené poškození a ztrátu funkce různých orgánů a systémů, což vede ke zvýšení úmrtnosti. Naše chápání biologického stárnutí je však zpochybňováno.
Podle nové studie se biologický věk u myší a lidí rychle zvyšuje, když jsou vystaveni různým formám stresu. Studie publikovaná v Cell Metabolism také naznačuje možnost změny věku, jakmile se uzdraví. Toto nové spojení mezi stresem a biologickým stárnutím může mít v budoucnu významné důsledky pro léčbu.
Biologický vs. chronologický věk
Biologický věk se týká věku člověka, jak je určen jeho fyzickým a fyziologickým stavem, včetně faktorů, jako jsou změny ve vzorcích genové exprese a akumulace poškození buněk a tkání. Biologický věk je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou nemoci, životní styl a životní prostředí.
Na druhé straně chronologický věk je prostě věk jednotlivce měřený časem od narození. Neexistuje žádná souvislost mezi biologickým a chronologickým věkem člověka. Biologický věk osoby může být více či méně než její chronologický věk.
O tvárnosti a reverzibilitě biologického věku je známo velmi málo. Tým vedený Jamesem Whitem z lékařské fakulty Duke University a Vadimem Gladyshevem z Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, se rozhodl odhalit více o tom, do jaké míry je biologický věk reverzibilní.
Stres přímo ovlivňuje biologický věk
Tým použil hodiny metylace DNA, což jsou epigenetické biomarkery, které měří změny v metylačních vzorcích v naší DNA , ke kterým dochází během našeho chronologického stárnutí. Lidé a myši pak byli vystaveni různým stresovým podnětům.
Vědci zjistili, že biologický věk se zvyšuje během krátkých období stresu. Poznamenali však, že tato změna byla dočasná a po zotavení se vrátila. Vědci také pozorovali přechodnou změnu biologického věku během těhotenství, COVID-19 a velkých chirurgických zákroků u myší i lidí, což se po zotavení také obrátilo.
Zvratnost biologického věku je vzrušujícím objevem, který otevírá dveře nepřebernému množství zajímavých a prospěšných terapií. Autoři navrhují, že toto pozorování lze použít k predikci intervencí proti stárnutí. To je důležité odhalení, protože stres je v naší společnosti převládajícím problémem, ať už souvisí s prací, školou nebo společenským životem. V důsledku toho hraje zotavení ze stresu významnou roli v prodloužení života.
Zdroj: cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(23)00093-1
Foto: Pixabay.com