Domů / Novinky / Studie ukazuje, že stres zvyšuje biologický věk, ale můžete to změnit

Studie ukazuje, že stres zvyšuje biologický věk, ale můžete to změnit

Biologické stárnutí je proces, který způsobuje postupný pokles fyziologických funkcí. Tradičně se předpokládalo, že zahrnuje zvýšené poškození a ztrátu funkce různých orgánů a systémů, což vede ke zvýšení úmrtnosti. Naše chápání biologického stárnutí je však zpochybňováno.

Podle nové studie se biologický věk u myší a lidí rychle zvyšuje, když jsou vystaveni různým formám stresu. Studie publikovaná v Cell Metabolism také naznačuje možnost změny věku, jakmile se uzdraví. Toto nové spojení mezi stresem a biologickým stárnutím může mít v budoucnu významné důsledky pro léčbu.

Biologický vs. chronologický věk

Biologický věk se týká věku člověka, jak je určen jeho fyzickým a fyziologickým stavem, včetně faktorů, jako jsou změny ve vzorcích genové exprese a akumulace poškození buněk a tkání. Biologický věk je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou nemoci, životní styl a životní prostředí.

Na druhé straně chronologický věk je prostě věk jednotlivce měřený časem od narození. Neexistuje žádná souvislost mezi biologickým a chronologickým věkem člověka. Biologický věk osoby může být více či méně než její chronologický věk.

O tvárnosti a reverzibilitě biologického věku je známo velmi málo. Tým vedený Jamesem Whitem z lékařské fakulty Duke University a Vadimem Gladyshevem z Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, se rozhodl odhalit více o tom, do jaké míry je biologický věk reverzibilní.

Stres přímo ovlivňuje biologický věk

Tým použil hodiny metylace DNA, což jsou epigenetické biomarkery, které měří změny v metylačních vzorcích v naší DNA , ke kterým dochází během našeho chronologického stárnutí. Lidé a myši pak byli vystaveni různým stresovým podnětům.

Vědci zjistili, že biologický věk se zvyšuje během krátkých období stresu. Poznamenali však, že tato změna byla dočasná a po zotavení se vrátila. Vědci také pozorovali přechodnou změnu biologického věku během těhotenství, COVID-19 a velkých chirurgických zákroků u myší i lidí, což se po zotavení také obrátilo.

Zvratnost biologického věku je vzrušujícím objevem, který otevírá dveře nepřebernému množství zajímavých a prospěšných terapií. Autoři navrhují, že toto pozorování lze použít k predikci intervencí proti stárnutí. To je důležité odhalení, protože stres je v naší společnosti převládajícím problémem, ať už souvisí s prací, školou nebo společenským životem. V důsledku toho hraje zotavení ze stresu významnou roli v prodloužení života.

Zdroj: cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(23)00093-1
Foto: Pixabay.com