Domů / Novinky / Studie zjistila, že vozidla na benzín jsou hospodárnější než elektromobily

Studie zjistila, že vozidla na benzín jsou hospodárnější než elektromobily

Konzultační firma, která provedla výzkum, odhalila, že tradiční vozidla na fosilní paliva byla ke konci roku 2022 hospodárnější než elektrická vozidla. Anderson Economic Group (AEG) v analýze uvedla, že v důsledku prudce rostoucích cen elektřiny a vzhledem k tomu, že na konci loňského roku klesly nafouknuté ceny paliva, byly náklady na palivo u většiny vozidel se spalovacím motorem poměrně levnější než nabíjení elektroaut. AEG je poradenská firma se sídlem v Michiganu, která nabízí výzkum a poradenství v oblasti ekonomiky, oceňování, analýzy trhu a veřejné politiky.

Co studie zjistila?

„Ve 4. čtvrtletí 2022 zaplatili řidiči vozů se spalovacím motorem se střední cenou asi 11,29 dolaru za palivo pro svá vozidla na 100 mil. Tyto náklady byly přibližně o 0,31 dolaru levnější než částka, kterou zaplatili řidiči elektromobilů se střední cenou, kteří si dobíjejí převážně doma, a o 3 dolary nižší než náklady, které nesou srovnatelní řidiči elektromobilů nabíjejících komerčně,“ uvedla společnost AEG ve studii.

Analýza nákladů zvažovala základní náklady na energii pro benzín, naftu a elektřinu , jakož i silniční daně a poplatky, dodatečné náklady na provoz pumpy nebo nabíječky elektromobilů a náklady na jízdu na čerpací stanici. Náklady byly vyčísleny pro vozidla, která ročně ujedou 12 000 mil.

„Nárůst cen ropy způsobil, že elektromobily vypadaly po většinu let 2021 a 2022 jako výhodná nabídka,“ řekl Patrick Anderson z AEG. „S rostoucími cenami elektřiny a klesajícími cenami ropy ušetřili řidiči tradičních vozidel v posledním čtvrtletí roku 2022 trochu peněz.“

Luxusní elektromobily však stále mají oproti špičkovým vozidlům na fosilní paliva výhodu. Podle studie majitelé luxusních elektrovozů utratí v průměru 12,4 dolaru za každých 100 mil jízdy, pokud svá auta nabíjejí převážně doma. Na komerčních stanicích by je to stálo 15,95 dolaru.

Na druhou stranu řidiči luxusních aut na fosilní paliva utratí v průměru 19,96 USD za 100 mil.

Pojišťovací společnosti posílají elektromobily s nízkým nájezdem kilometrů do záchranných aukcí, protože jsou příliš drahé na opravu

Kromě toho, že jsou některé elektrovozy nyní kvůli stále rostoucím cenám elektřiny dražší na údržbu a provoz, přináší jejich opravy také vyšší cenovky. Podle pojišťovacích dopravců posílají do záchranných aukcí oblíbená plně elektrická kompaktní SUV Tesla Model Y s nízkým nájezdem, protože jsou příliš drahá na opravu.

Agentura Reuters provedla analýzu založenou na online datech od Copart a IAA, dvou největších aukčních domů ve Spojených státech, a zjistila, že naprostá většina z více než 120 Modelů Y, které byly po kolizích sečteny, měla na tachometru méně než 10 000 mil.

Pojišťovny obvykle vozidlo sešrotují a proplatí majiteli, pokud se odhadované náklady na opravu považují za příliš drahé. Automobily Tesla v analýze Reuters byly modely z roku 2022 nebo 2023, které byly vyrobeny buď v závodě Fremont v severní Kalifornii, nebo v závodě Austin v Texasu.

Během hovoru o výdělcích výrobců elektrických automobilů za čtvrté čtvrtletí, generální ředitel společnosti Elon Musk uvedl, že pojistné od pojišťovacích společností třetích stran „bylo v některých případech nepřiměřeně vysoké“ a že pojišťovací oddělení výrobce elektromobilů vyvíjí tlak na tyto dopravce tím, že nabízí nižší ceny.

Musk také řekl, že „chce minimalizovat náklady na opravu Tesly, pokud dojde k kolizi“, a uvedl změny v designu vozidla a softwaru.

Opravdu jsou elektromobily budoucnost?

Elektromobily se ukazují jako stále větší problém a mnoho odborníků upozorňuje, že nejde o nic ekologického a ani bezpečného. Recyklace je velmi nákladná a kvůli výrobě baterií se drancují přírodní zdroje a zaměstnávají děti, které se posílají do nebezpečných dolů, aby těžily kobalt a další nezbytné kovy pro výrobu autobaterií. Z hlediska bezpečnosti stále není jasné, jak uhasit hořící elektromobil, pokud vůbec. Přes všechny tyto obří problémy nás vlády světa nutí k ukončení vozů na fosilní paliva a přijetí elektromobilů, které ve finále mohou znamenat více problémů než výhod.

Zdroje:
naturalnews.com/2023-01-31-gas-powered-vehicles-more-economical-than-evs.html
foxbusiness.com/economy/electric-vehicles-more-expensive-fuel-gas-powered-cars-end-2022-consulting-firm
reuters.com/business/autos-transportation/tesla-insurers-take-different-paths-deal-with-expensive-repairs-2023-01-26/
theepochtimes.com/fuel-costs-of-electric-vehicles-overtake-gas-powered-cars-study_5017783.html