Domů / Novinky / Taliban omezuje ženám vzdělávání: Mnohu žen z Afghánistánu se to snaží změnit

Taliban omezuje ženám vzdělávání: Mnohu žen z Afghánistánu se to snaží změnit

Vzdělání považuje většina lidí za samozřejmost, ale v mnoha zemích je vzdělání vzácností, zejména pro ženy. Jednou z takových zemí je Afghánistán. Ženy zde touží po vzdělávání, ale Talibán jim to zakazuje. Angela Ghayour je žena, která se rozhodla bojovat za vzdělání žen v této zemi. Když se dozvěděla o tom, že Taliban omezuje vzdělávání dívek, podnikla konkrétní kroky. Když Tálibán poprvé dorazil do Afghánistánu, její rodiče uprchli do Íránu. Teprve po letech si zde vybojovala nárok na studium na tamní škole. Náhle si uvědomila, že má pro vzdělání velkou vášeň.

Angela Ghayour usiluje o vzdělávání žen

Když dosáhla dospělosti, přestěhovala se zpět do Afghánistánu, poté do Nizozemska a do Spojeného království. Ve Spojeném království žije i nyní a je pro ní velmi smutné sledovat, jak Tálibán opět ovládl celý Afghánistán. Dosažený pokrok ve vzdělávání žen opět zmizel, když Tálibán zakázal výuku žen. Ghayour se rozhodla, že bude aktivně bojovat za vzdělání dívek v Afghánistánu.

Založila online komunitu učitelů, která zahrnuje několik stovek dobrovolných učitelů a kolem 1000 studentů. Jelikož probíhají kurzy přes internet, pro dívky jsou bezpečné a mohou se vzdělávat ze svého domova. Ačkoliv existují oblasti Afghánistánu, kde je umožněno dívkám studovat, jedná se o luxus, který si většina dívek dovolit nemůže. Jelikož tvoří většinu učitelů ženy a ženám je zakázáno podílet se na výuce, je pravděpodobné, že budou lidé v Afghánistánu trpět nedostatečným vzděláním.