Domů / Novinky / Tekuté stromy namísto skutečných? Použití bioreaktorů vyvolává zděšení

Tekuté stromy namísto skutečných? Použití bioreaktorů vyvolává zděšení

Příroda používá stromy k přeměně oxidu uhličitého zpět na kyslík, který dýchají živí tvorové. Stromy hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a to po tisíciletí. V poslední době to lidé trochu rozhodili tím, že se zbavili spousty stromů a vyprodukovali mnoho uhlíku. Zatímco probíhají velké snahy o doplnění světových zásob stromů, Bělehrad se vydal jiným směrem a místo toho vytvořil umělé „tekuté stromy“, které zachycují oxid uhličitý. To vyvolalo divoké výkřiky dystopie a toho, že tato zařízení jsou urážkou přírody. Vynechme hysterii a podívejme se, co se vlastně děje.

Nákladné sci-fi zařízení namísto stromu

Je snad pochopitelné, proč takzvané „Tekuté stromy“ vyvolaly tolik zděšení. Hodně z toho může být způsobeno jejich futuristickou, kyberpunkovou estetikou. Zařízení se skládají z děsivé zelené tekutiny v průhledné nádrži, osvětlené zevnitř. Vypadají jako něco přímo ze sci-fi, což přirozeně vede lidi k tomu, aby se spojili s děsivými scénami z filmů.

Ve skutečnosti však zařízení slouží skutečnému a pozitivnímu účelu. Foto-bioreaktory, jak jsou technicky známé, jsou zařízení pro kontrolu kvality vzduchu postavená speciálně tak, aby vyhovovala městskému prostředí. Uvnitř nádrže se v 600 litrech vody pěstují mikrořasy s využitím CO 2 z atmosféry v kombinaci s fotosyntézou k produkci kyslíku a biomasy. Jeden bioreaktor LIQUID3 je schopen nahradit jeden 10letý dospělý strom nebo celých 200 m 2 trávníku. To je obrovský přínos, protože bioreaktory lze postavit a nainstalovat mnohem rychleji a okamžitě začít zpracovávat znečištěný vzduch.

Univerzální využití bioreaktorů

Stejně jako stromy jsou zařízení napájena solární energií, s panely nahoře, které zachycují světlo a přeměňují ho na elektřinu. Vestavěné osvětlení umožňuje mikrořasám fotosyntézu po celý rok, dokonce i v slabších zimních měsících. K dispozici je také čerpadlo, které zachycuje znečištěný vzduch a probublává ho vodou, aby krmilo řasy. Bioreaktory LIQUID3 jsou také postaveny s ohledem na občanskou povinnost. Jsou konstruovány tak, aby sloužily také jako městské lavičky a zároveň poskytovaly zásuvku pro nabíjení mobilních telefonů.

Pokud na zlepšení kvality ovzduší v Bělehradu

Bioreaktory se dobře hodí do zastavěného prostředí Bělehradu v Srbsku. Město je vystaveno značným problémům s kvalitou ovzduší s vysokým obsahem PM2,5 díky dvěma sousedním uhelným elektrárnám. Srbsko jako celek zaznamenává 175 úmrtí souvisejících se znečištěním na 100 000 lidí, což je podle této metriky nejhorší v Evropě. Je také 33. na světě s nejhorší kvalitou ovzduší. Anekdoticky si aktivisté stěžují na znečištění tak špatné, že je lze v nejhorších obdobích snadno rozpoznat zrakem, čichem nebo chutí. Pokud byste byli v Pekingu v zimě 2015/2016, znali byste chuť.

Velká část pozdvižení směrem k zařízením je scestná. Bioreaktory nejsou určeny k tomu, aby nahradily městské stromy děsivě vyhlížejícími stroji. Místo toho jsou navrženy tak, aby zapadly do prostor, kde je pěstování stromu nepraktické. Bioreaktory na mikrořasy navíc nabízejí účinnost, které se stromy a trávy prostě nevyrovnají. Mikrořasy mohou být schopny odstraňovat CO 2 rychlostí 10 až 50krát rychleji než dokonce vzrostlé stromy. Po vypěstování lze mikrořasy sklízet a používat také jako účinné hnojivo.

Jakkoli může být úsilí, jako je projekt Trillion Trees, cenné, o naprosté praktičnosti budování kompaktních bioreaktorů je třeba něco říci. Skutečnost, že začnou zachycovat užitečné množství oxidu uhličitého od prvního dne, je jen další známkou v jejich prospěchu. Očekávejte, že se podobné bioreaktory budou množit ve městech po celém světě. Vzhledem k tomu, že musí být zařízení velmi nákladné a vyžaduje údržbu, možná by bylo přeci jen lepší cestou začít sázet stromy, třeba namísto polí, kde se pěstují plodiny pro „biopaliva“.