Domů / Novinky / Tyto „želé kostky ledu“ mohou zcela změnit skladování chlazených potravin
Researchers from Bio & Ag engineering and Food Science & Technology have developed a new form of ice cube that doesn't melt, is reusable, plastic-free and biodegradable. It could cut down on contamination from ice melt at fish markets as well as revolutionize how food is delivered via Amazon, Hello Fresh, etc. They are seeking a patent on October 6, 2021. They are currently made of a type of gelatin.

Tyto „želé kostky ledu“ mohou zcela změnit skladování chlazených potravin

Běžné kostky ledu je možné použít jen jednou, protože se následně roztají. V potravinářském průmyslu se každý rok spotřebuje extrémně mnoho ledu k uchovávání potravin v chladu. Skupina výzkumníků z Kalifornské univerzity v Davisu vyrobila nový typ ekologické kostky ledu. Jedná se o želé kostky ledu, které neobsahují žádné plasty a nikdy se neroztají.

Jak nápad vznikl?

Prof. Wang viděl, kolik ledu bylo použito v závodech na zpracování ryb, všiml si, že došlo ke křížové kontaminaci způsobené tající vodou, a viděl, jak se to může rozšířit na další produkty. Na základě toho začal vědecký tým pracovat na kostkách ledu, které neroztají a nebudou kontaminovat vodní zdroje. Želé kostky ledu jsou kompostovatelné a antimikrobiální. Jejich použití zabrání křížové kontaminaci potravin.

Prof. Wang vysvětlil: „Množství ledu, které používají tato místa na zpracování ryb, je obrovské. Musíme mít patogeny pod kontrolou.“

Gang Sun, profesor z katedry biologického a zemědělského inženýrství, řekl: „Když led taje, není znovu použitelný. Mysleli jsme si, že bychom mohli vyrobit takzvaný pevný led, který by sloužil jako chladicí médium a byl znovu použitelný.“

Opakované použití želé ledových kostek

Tyto kostky jsou tvořeny z 90%, zbytek tvoří složky, které umožní kostkám udržet svou strukturu. Kostky jsou měkké na dotek a mění svou barvu podle okolní teploty.

Prof. Sun dodal: „Můžete jej použít po dobu 13 hodin pro chlazení, sebrat, opláchnout vodou a dát do mrazáku, aby se znovu zmrazil pro další použití.“

Tyto unikátní kostky nemusejí mít pouze tvar, ale mohou být vyrobeny v jiném tvaru. Je možné používat opakovaně a tím se výrazně sníží náklady na skladování potravin v chladu. Výzkumná skupina požadovala loni o patent. Cílem vědců je dosáhnout toho, aby se kostky ledu v budoucnu vyráběly s využitím recyklovaného zemědělského odpadu nebo jiných vedlejších produktů.

Ekologická náhrada tradičního ledu

Nové typy kostek vydrží zátěž 22 liber bez toho, aby změnily tvar. Kostky stačí umýt a následně je použít znovu. Jedná se o ekologickou alternativu k ledu. Použití želé kostky spotřebu vody a nepříznivý vliv na životní prostředí. S těmito kostkami se snadno dosáhne stabilní teploty a zabrání se nákupu potravin. Výzkumná studie byla zveřejněna v časopise American Chemical Society’s Journal, Sustainable Chemistry & Engineering.