Domů / PR / Újma na zdraví při odškodnění dopravní nehody: jaké možnosti existují?

Újma na zdraví při odškodnění dopravní nehody: jaké možnosti existují?

Dopravní nehoda může způsobit újmu na zdraví. Víte, jak lze následně postupovat ohledně odškodnění újmy na zdraví po dopravní nehodě?

Komu vzniká nárok na odškodnění

Újmy na zdraví při dopravní nehodě mohou mít mnoho podob. Může se jednat například o lehkou pohmožděninu či poranění krční páteře, ale i těžké zranění, které vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci. 

Právo na odškodnění má poté obvykle poškozený újmou na zdraví, který dopravní nehodu nezavinil. Poškozený se přitom může ohledně této situace obrátit přímo na pojišťovnu vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. 

Může dojít k trestnímu řízení

Při dopravní nehodě s újmou na zdraví může být mnohdy vůči viníkovi nehody zahájeno trestní řízení pro (těžké) ublížení na zdraví z nedbalosti. Poškozený dopravní nehodou by přitom v takovém případě měl být aktivní a o průběh trestního řízení se zajímat. 

Pojišťovna vozidla viníka totiž trestní řízení zkoumá a odškodnění pro poškozeného může v některých případech krátit pro spoluodpovědnost poškozeného. Poškozený rovněž může v trestním řízení využít zastoupení zmocněncem, který má určitá práva stanovena trestním řádem. 

Jaké náhrady lze žádat?

A jaké okruhy náhrad je možné při odškodnění újmy na zdraví žádat? Zjednodušeně můžeme hovořit o bolestném, ušlém výdělku, nákladech péče a léčení, cestovném, ztížení společenského uplatnění a možné další nemajetkové újmě. Každý případ je však individuální.

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.