Domů / Novinky / Umělkyně vytvořila diskotékový kiosek, který vám umožní ze sebe rychle setřást depresi

Umělkyně vytvořila diskotékový kiosek, který vám umožní ze sebe rychle setřást depresi

Umělkyně Annie Nicholson, naplněná touhou pomoci lidem vypořádat se se smutkem a úzkostí způsobenými pandemií, Brexitem a finanční krizí, chtěla vytvořit prostor, kde by veřejnost mohla setřást smutek a rozmotat svou úzkost. Nicholson na realizaci tohoto ambiciózního veřejného uměleckého projektu spolupracuje s The Loss Project, K67 Berlin a Street Soundsystem. Kiosek je zrekonstruovaný kiosk K67, modernistický designový klenot spojený s ad hoc postsovětskými prostory, stánky s čipy, novinovými stánky, studentskými kavárnami a útulky, který evokuje dědictví evropské jednoty a spolupráce.

Kromě DJ setů se budou konat meditační a jógové workshopy, taneční kurzy a „grief rave“, kde si mohou klubeři vyžádat skladby, které jim připomenou nepřítomné nebo ztracené blízké. Bude se nacházet v londýnském Canary Wharf, než nakonec vyrazí na turné po Evropě a Velké Británii. Nicholsonová dostala nápad po vysilujících následcích smrti své matky, sestry, sestřina partnera při havárii vrtulníku a jejího otce, který o pár let později onemocněl rakovinou.

V dobách smutku nebo úzkosti může být těžké najít radost. Taneční parkety spojují lidi silnými způsoby a umožňují lidem zpracovat složité pocity fyzickým způsobem.

„Taneční parket byl prostorem klidu a bezpečí, protože jsem se během uplynulého desetiletí vypořádala s mnoha velkými ztrátami a bolestným smutkem ve svém životě a po úspěšné instalaci projektů veřejné sféry týkajících se smutku a duševního zdraví během posledních dvou let zaznamenaly výraznou změnu v tom, jak se lidé chtějí spojit. Právě teď je naprostá potřeba fyzicky setřást svůj smutek,“ řekla Nicholsonová.

Dále poukazuje na to, že tanec se používá při pohřebních rituálech po celém světě, ale zejména mezi domorodými národy, jako jsou maorské, jorubské a jamajské kultury, nepřekvapivě však tento výraz není na Britských ostrovech v období smutku běžný.

„Improvizovaný tanec – kde se jen pohybujete, abyste ukázali, jak se cítíte – zlepšuje divergentní myšlení a schopnost řešit problémy,“ řekla Nicholsonová pro Guardian. „Obecně ale nepovažujeme obyčejné tanečníky, kteří nejsou zvlášť dobří, za hodnotné, i když taneční parket může být místem solidarity, nápravy a dokonce i léčení.“

Zdroje:
https://www.goodnewsnetwork.org/dance-away-your-tears-with-this-grief-disco-kiosk/
https://www.thelossproject.com/thefandangoediscoteca
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/jul/09/dance-grief-rave-disco-artist-bereavement

Foto: Joe Clark, The Loss Project Facebook