Domů / Novinky / Nová auta mohou sledovat a sbírat data řidičů, varují odborníci

Nová auta mohou sledovat a sbírat data řidičů, varují odborníci

Je cílem elektrovozů ekologie nebo to, abyste byli totálně pod kontrolou? Ekologie to zajisté nebude, kvůli těžbě kovů pro baterie aut se drancuje příroda a mnho lidí šokoval i náš článek Nekontaktovaný kmen v Indonésii bude zničen kvůli těžbě niklu pro baterie elektrických aut. Podle posledních údajů vás mohou některá nová auta špehovat a zaznamenávat data, jako je váš cíl a biometrické informace. V posledním desetiletí technologie používané ve vozidlech výrazně pokročila a umožnila mnoha moderním automobilům stále více se propojovat. To znamená, že nová auta mají nyní mnoho způsobů, jak zaznamenávat uživatelská data. Moderní vozidla dokážou zaznamenat vaše nastavení bezpečnostních pásů a to, jak často používáte akcelerátor, a dokonce o vás shromáždit biometrické informace. Některá z těchto dat bohužel prodává pochybný průmysl zprostředkovatelů dat.

Nová auta zaznamenávají šokující množství uživatelských dat

V květnu vydala americká společnost Privacy4Cars nový nástroj s názvem Vehicle Privacy Report. Nástroj pomáhá odhalit, kolik informací o vašem voze lze použít. Stejně jako štítky ochrany osobních údajů aplikací Apple a Google, které ukazují, jak může Facebook využívat fotoaparát vašeho smartphonu, zpráva Vehicle Privacy Report odhaluje, co mohou výrobci vozidel vědět o uživatelích. Webová stránka Tech WIRED  použila údaje o prodeji v odvětví a prostřednictvím zprávy o ochraně osobních údajů vozidel provozovala 10 nejoblíbenějších automobilů v Americe, aby zjistila, kolik informací mohou shromáždit. Výsledky byly alarmující.

Analýza navazuje na dřívější zprávy o množství dat, která mohou moderní auta shromáždit a sdílet, přičemž některé odhady tvrdí, že moderní auta mohou produkovat 25 gigabajtů (GB) dat za hodinu. Andrea Amico, zakladatel Privacy4Cars, vysvětlil, že uživatelé zcela nerozumí tomu, jaká data mohou jejich auta shromažďovat, protože je málo vzdělání a úroveň detailů a transparentnosti se u různých výrobců liší.

Tento nástroj řadí většinu moderních vozidel mezi „chytré telefony na kolech“, protože mohou shromažďovat uživatelská data a bezdrátově je odesílat výrobcům. Zpráva o ochraně osobních údajů vozidel vytváří štítky ochrany osobních údajů ve dvou širokých kategoriích:

  • Co výrobce shromažďuje, což zahrnuje identifikátory, biometrické údaje, polohu, data ze synchronizovaných telefonů a uživatelské profily
  • S kým výrobce prodává nebo sdílí uživatelská data, jako jsou přidružené společnosti, poskytovatelé služeb, pojišťovací firmy, vláda a zprostředkovatelé dat

U mnoha nových osobních a nákladních automobilů uvedených na trh v posledních několika letech je možné, že se shromažďuje většina typů dat. Podle Privacy4Cars  může vaše auto shromažďovat údaje jako :

 • Aplikace třetích stran
 • Protokoly hovorů
 • Kódy garážových vrat
 • Domovní adresa
 • ID a biometrie
 • Lékařské a finanční informace
 • Hesla
 • Telefonní seznam
 • Textové zprávy
 • Uživatelské profily
 • Pověření vozidla

Nástroj funguje tak, že využívá identifikační číslo vozidla (VIN) a analyzuje veřejné dokumenty každého výrobce. Společnost WIRED shromáždila veřejně dostupná čísla VIN některých vozů vyrobených v roce 2022 a provedla je prostřednictvím zprávy o ochraně osobních údajů vozidel. Výsledky také porovnali s původními dokumenty veřejné politiky od každé společnosti. Výsledky platí pouze pro USA, protože v jiných zemích platí jiné zákony.

Dokumenty zahrnují prohlášení o ochraně osobních údajů, podmínky služby a zásady souvisejících vozidel. Nejnovější modely od výrobce shromažďují stejná data jako ostatní vozy v sestavě výrobce, protože se řídí stejnými zásadami. Všichni výrobci poskytují údaje vládě nebo orgánům činným v trestním řízení, pokud je k tomu zákonný požadavek.

Zdlouhavé dokumenty jsou často technické, právní soubory, které vysvětlují, jaký druh údajů se shromažďuje a proč. Některé mohou být například shromážděny pro výzkum nebo vývoj produktů, zatímco jiné informace mohou být použity pro personalizaci marketingu. Pokud řídíte jedno z těchto nových aut, musíte poskytnout údaje o své poloze, aby mohly fungovat služby mapování a satelitní navigace. Ale ne všechna data, která jsou shromažďována v zásadách ochrany osobních údajů, mohou být shromažďována ve výchozím nastavení. Pokud víte, co máte dělat, můžete některá nastavení vypnout nebo se odhlásit ze shromažďování informací.

Dokumenty také uvádějí, že lze shromažďovat data ze senzorů, data z kamerových snímků, informace hlasových příkazů, události řízení stability nebo protiblokování, bezpečnostní upozornění/upozornění na krádež, systém infotainmentu (včetně rádia a infotainmentu na zadních sedadlech) a využití Wi-Fi.

Společnosti mohou také získat informace o vaší domácí spotřebě energie, která je spojena s nabíjením a vybíjením elektrických vozidel.

Chevrolet (Silverado)

Chevrolet, vlastněný General Motors, shromažďuje jak informace o uživatelích, tak o tom, co s vozidlem dělají, stejně jako všichni výrobci analyzovaní ve Vehicle Privacy Report. Mluvčí společnosti tvrdil, že její prohlášení o ochraně osobních údajů je úplnou dokumentací toho, co společnost shromažďuje. Tento dokument také odkazuje na jeho konkrétní dokument o ochraně osobních údajů pro připojení služeb, včetně automobilů. Poté, co Chevrolet Silverado prošel prostřednictvím Vehicle Privacy Report, odhalil, že GM shromažďuje identifikátory lidí, jako jsou jména, poštovní adresy a e-mailové adresy. Podle dokumentů Chevroletu může shromažďovat následující informace o vašem vozidle:

 • Baterie
 • Diagnostické informace
 • Stav ozubeného kola
 • Zapalování
 • Data okna

Může také shromažďovat data, jako je vaše poloha, historie trasy, rychlost a události brzdění a odbočování/zatáčení.

Honda (CR-V a Civic)

Honda shromažďuje osobní identifikační údaje, jako jsou vaše kontaktní údaje, podrobnosti o řidičském průkazu, číslo sociálního pojištění a poloha. To vše obecně spadá do kategorie, kterou Honda nazývá „kryté informace“ nebo informace shromážděné o uživateli. Chris Martin, manažer komunikace v oblasti regulace, práva a nových technologií společnosti Honda, vysvětlil, že je obtížné v několika větách popsat, jak Honda shromažďuje a používá data, a to kvůli několika platným zákonům a různým důvodům, proč mohou být shromažďována konkrétní data. Martin řekl, že kontrola dokumentu Honda’s Vehicle Data Privacy Practices vám může pomoci dozvědět se více o tom, jak jsou vaše data využívána.

WIRED použil nástroj Privacy4Cars na modelech Honda CR-V a Civic. Honda může shromažďovat informace o:

 • Stav systému airbagů
 • Informace z protokolu cesty, například když začínáte a končíte jízdu
 • Váš vůz, jako je hladina paliva, tlak v pneumatikách a stav nabití baterie

K dispozici jsou také údaje o tom, jak používáte připojené prvky vašeho vozidla, jako je obsah vyhledávání, informace o historii hovorů a hlasové příkazy, které někdy zahrnují záznam zvuku. Informace o chování řidiče zahrnují také otáčky motoru, polohu pedálu a úhel natočení volantu. Vaše auto také generuje palubní data, ale ty se obvykle neodesílají do Hondy. Jedná se o informace, které jsou uloženy ve vašem autě a může k nim mít přístup někdo s externími nástroji pro extrakci dat, například technik. Dokumentace Honda říká, že palubní data mohou zahrnovat informace o tom, jak je vůz používán, informace o chování řidiče nebo kontakty a zprávy zasílané pomocí systémů vozu.

Výsledky Privacy4Cars říkají, že není jasné, jak Honda využívá biometrická data. Podle Martina žádné modely Acura nebo Honda v Americe nemají systémy, které přenášejí biometrii do společnosti. A zatímco systém airbagů ve voze Honda může shromažďovat informace o hmotnosti a poloze těla, tyto informace jsou uloženy v palubním počítači a lze k nim přistupovat pouze prostřednictvím fyzického připojení, přičemž státní a federální zákony uvádějí, kdo k nim má přístup. Oznámení společnosti Honda o ochraně osobních údajů pro připojené produkty uvádí, že uživatelé se mohou odhlásit z mnoha forem shromažďování dat s pokyny v aplikacích a příručkách majitelů automobilů.

Ford (F150)

V posledních seznamech bestsellerů se objevuje pouze jeden model Ford, nákladní vůz F150, ale tento nákladní vůz je obvykle nejoblíbenější napříč všemi kategoriemi. Ford shromažďuje informace o majiteli vozu, včetně jmen, údajů o řidičském průkazu a podrobností o poloze. Privacy4Cars analyzoval čtyři dokumenty Ford, aby zkontroloval data, která může společnost shromažďovat. Alan Hall, ředitel pro technologickou komunikaci společnosti Ford, uvedl, že oznámení společnosti o ochraně osobních údajů připojených vozidel poskytuje uživatelům nejvíce informací o tom, co její vozy shromažďují. Vozidla Ford mohou shromažďovat údaje o vozidlech, jako jsou:

 • Informace o výkonu dílů
 • Tlak v pneumatice
 • Informace o nabíjení vozidla (pouze pro elektromobily)

Kromě toho může Ford shromažďovat údaje o jízdě a charakteristiky, jako je způsob šlapání na pedály, rychlost jízdy a údaje týkající se bezpečnostních pásů. Ford může shromažďovat data o rychlosti, místním počasí a směru jízdy a sledovat přesnou polohu vozidla. Systémy rozpoznávání hlasu v některých vozidlech Ford mohou shromažďovat informace, když posloucháte hudbu nebo rádio.

Jeho „analytika médií“ zahrnuje zachycování informací o tom, co posloucháte ve svém autě, jako například:

 • Umělec
 • Kanály
 • Žánr
 • Mediální zdroje
 • Předvolby rádia
 • Titul
 • Hlasitost

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Ford, které jsou specifické pro Kalifornii, stát s přísnějšími zákony o ochraně údajů než ve zbytku Ameriky, také poskytují další informace o tom, co lze shromažďovat. Hall uvedl, že společnost využívá propojená data o vozidlech ke zlepšení kvality, minimalizaci dopadu na životní prostředí a zvýšení bezpečnosti vozidel Ford.

Toyota (Tacoma, Camry, RAV4 a Highlander)

Čtyři modely Toyota byly zařazeny do výběru nejoblíbenějších amerických vozů posledních let: Toyota Tacoma, Toyota Camry, Toyota RAV4 a Toyota Highlander. Dokumentace o ochraně osobních údajů analyzovaná nástrojem Vehicle Privacy Tool je stejná pro každý model Toyota 2022, ale některá starší auta mohou shromažďovat méně dat. Obecně platí, že výrobci automobilů jako Toyota shromažďují osobní údaje, které jsou považovány za identifikátory, jako jsou:

 • Jméno
 • Adresa
 • Číslo řidičského průkazu
 • Telefonní číslo
 • E-mail

Nástroj Vehicle Privacy Report analyzoval čtyři veřejně dostupné dokumenty od společnosti Toyota. Jedním z důležitých dokumentů je oznámení o ochraně osobních údajů souvisejících služeb Toyota, které podrobně popisuje, jaké informace může váš vůz shromažďovat. Kromě informací o uživatelích může Toyota shromažďovat také údaje o vašem „chování při řízení“, které mohou zahrnovat následující informace:

 • Zrychlení a rychlost
 • Řízení
 • Funkčnost brzd
 • Směr jízdy

Toyota může také shromáždit preference uživatele ve vozidle, oblíbená místa uložená v jejích systémech a snímky shromážděné externími kamerami nebo senzory vozu. Některé modely vozů Toyota dokonce dokážou naskenovat váš obličej a rozpoznat obličej , když vstoupíte do jednoho z jejích vozidel. Corey Proffitt, senior manažer pro propojenou komunikaci ve společnosti Toyota, vysvětlil, že tato funkce se používá k ověření identity řidiče a profilu, který je uložen ve vozidle. Proffitt dodal, že tato data nejsou pro lidi čitelná a jakékoli rysy obličeje jsou pouze uloženy ve vozidle a nejsou odesílány Toyotě. Podle nástroje Privacy4Cars dokumenty Toyoty podezřele „mlčí“ o tom, zda společnost sbírá data z telefonů uživatelů, které jsou často synchronizovány s jejími vozidly.

Proffitt tvrdil, že Toyota tato data neshromažďuje, s výjimkou použití identifikátoru k propojení profilu uživatele v aplikaci Toyota/Lexus s vozidlem, a to pouze v případě, že již mají profil nastavený. Synchronizace kontaktních informací a historie hovorů pro účely Bluetooth zůstává ve vozidle a neodesílá se Toyotě, dodal Proffitt. Pokud vlastníte vůz Toyota, můžete vypnout veškerý přenos dat tím, že v jeho privátním centru odmítnete „souhlas s připojenými službami“. Můžete také kontaktovat zákaznický servis Toyota.

Pokud vám nevadí, že vaše auto zaznamenává vaše informace, obrázky a videa, zamyslete se znovu. V dubnu zpráva odhalila, že v letech 2019 až 2022  pracovníci Tesly sdíleli citlivé snímky zaznamenané vozidly zákazníků v chatovacích místnostech.

Nahrávky zachytily majitele Tesly v trapných situacích, na jednom videu je vidět, jak se k vozidlu blíží nahý muž. V rozhovoru bývalí technici Tesly prozradili, že počítačový program, který používali při práci, mohl ukazovat umístění nahrávek a varovali, že to může být zneužito ke zjištění, kde zákazníci bydlí.

Než připojíte svůj smartphone k novému vozu, přečtěte si jeho veřejné dokumenty. Změňte nastavení, aby vaše auto nemohlo zaznamenávat vaše osobní údaje , které lze prodat zprostředkovatelům údajů.

Zdroje:
https://www.wired.com/story/car-data-privacy-toyota-honda-ford/
https://privacy4cars.com/data-in-cars/
https://www.honda.com/privacy/connected-product-privacy-notice
https://www.brighteon.com/d6d7af06-2c25-4dc2-ad19-0cf87483703f
https://www.reuters.com/technology/tesla-workers-shared-sensitive-images-recorded-by-customer-cars-2023-04-06/

Foto: Pixabay.com