Domů / Novinky / Už žádné vyhozené plodiny: V Indii se neprodané plodiny suší a dále využívají

Už žádné vyhozené plodiny: V Indii se neprodané plodiny suší a dále využívají

Každý rok se zbytečně vyhodí stovky milionů tun potravin. V mnoha případech jde o plodiny, které zemědělci neprodají, protože plodiny nevypadají dokonale. Velké množství plodin tak zbytečně shnije a nikoho nenakrmí. Nabízí se řešení, které může tento problém vyřešit. Neprodané plodiny je možné usušit. Sušení není energeticky náročné, využívá se k němu slunce.

Jak suší plodiny v Indii?

Zemědělské domácnosti na indickém venkově si mohou konečně vydělat peníze navíc i za neprodané potraviny. Používají totiž solární sušičky potravin, které potraviny usuší. Díky usušení dokáží potraviny vydržet i mnoho měsíců, aniž by se zkazily. Mražení neprodaných potravin je nemyslitelné, protože v této zemi nemá mrazák skoro nikdo. Sušení je mnohem lepší volbou. Ženy v Maharashta na západě Indie obsluhují sušičky plodin, které využívají slunce. Během několika hodin je jídlo zbaveno veškeré vlhkosti.

Sušené plodiny jsou použity v potravinářském průmyslu

Rajčata, česnek, zázvor, cibule, kokos, chilli nebo kukuřice, to všechno jsou potraviny, které se mohou snadno usušit. Když se potraviny usuší, následně jsou prodány to restauracím a do potravinářského průmyslu. Sušičky S4S zanechají v potravinách i po usušení mnoho živin a zároveň snižují emise, protože se potraviny nemusí chladit. Díky použití těchto sušiček se zabránilo vzniku 40 tisíc tun potravinového odpadu. Sušení navíc zaměstnává kolem 800 žen, které by špatně sháněly práci.

Stále se po celém světě vyhazuje mnoho plodin zbytečně. Když se lidé budu inspirovat a budou se nevyužité plodiny sušit, zabrání se tak vzniku velkého množství odpadu i vzniku velkého množství emisí. Shlédněte níže video od BBC, které ukazuje, jak se sušičky k sušení plodin využívají.