Domů / Novinky / V Egyptě bylo objeveno nové pobřežní ložisko zemního plynu

V Egyptě bylo objeveno nové pobřežní ložisko zemního plynu

Italská energetická společnost Eni a americká energetická společnost Chevron oznámily objev nového ložiska plynu v egyptském pobřežním nalezišti ve východním Středozemním moři. Ložisko bylo nalezeno v oblasti ve východním Středomoří známé jako Nargis 1 , která je součástí egyptské koncese Nargis Offshore Area o rozloze 1800 kilometrů čtverečních (695 čtverečních mil) provozované společnostmi Chevron a Eni. Chevron a Eni drží každý 45procentní podíl v operacích, zatímco zbývajících 10 procent vlastní Tharwa Petroleum Company SAE, egyptská energetická společnost v národním vlastnictví. 

Zásobárna zhruba 35 miliard tun zemního plynu

Egypt se stal horkým místem pro těžbu a průzkum zemního plynu poté, co Eni v roce 2015 oznámila objevení obřího pobřežního plynového pole Zohr. Objem zásob v Nargis 1 se stále vyhodnocuje, ale prohlášení z minulého měsíce z Egypta naznačilo, že místo mohla pojmout přibližně 99 miliard kubických metrů (35 miliard tun) zemního plynu .

„Nargis 1 potvrzuje platnost zaměření Eni na egyptský offshore, který bude společnost dále rozvíjet díky nedávnému udělení průzkumných bloků North Rafah, North El Fayrouz, North East El Arish, Tiba a Bellatrix-Seti East,“ řekla Eni v roce prohlášení po objevu.

Clay Neff, prezident společnosti Chevron International Exploration and Production, uvedl, že společnost byla povzbuzena úspěchem tohoto prvního průzkumu ropného vrtu, který se setkal s vysoce kvalitními ložisky.

Státní egyptská holdingová společnost pro zemní plyn uvedla, že bude spolupracovat s Chevron, Eni a dalšími partnery na zahájení výroby zemního plynu v Nargis 1 co nejdříve.

Eni, Chevron a Tharwa ve společném prohlášení uvedli, že nový objev zemního plynu na Nargis 1 „může být vyvinut využitím blízkosti stávajících zařízení Eni“.

Pozice Egypta jako klíčového dodavatele plynu posílená objevem

Od roku 2015 význam Egypta v regionu jako hlavního producenta a vývozce zemního plynu neustále roste díky pokračujícímu průzkumu zemního plynu ve Středozemním moři. V roce 2021 měl Egypt prokázané zásoby plynu kolem 2,21 bilionu krychlových metrů (780 miliard tun) a vyprodukoval přes 95 miliard metrů krychlových (33,5 miliardy tun). Zásoby byly posíleny objevem naleziště Zohr v roce 2015, kdy se prokázané zásoby rozšířily o 850 miliard metrů krychlových (300 miliard tun) zemního plynu.

Za posledních šest let Egypt zvýšil svou produkci plynu o 66 procent. V roce 2022, kdy se Evropa a Severní Amerika potýkaly s vážným nedostatkem zemního plynu, Egypt vyvážel asi 22 milionů metrů krychlových (8 milionů tun) zkapalněného zemního plynu (LNG) v hodnotě 8 až 8,5 miliardy dolarů. Přibližně 90 procent tohoto vývozu směřovalo do Evropy, oproti přibližně 80 procentům v předchozím roce.

Očekává se, že vývoz do Evropy letos vzroste, protože kontinent pracuje na odvykání své závislosti na ruském plynu. Egypt nedávno podepsal dohodu s Izraelem a Evropskou unií o zvýšení dovozu plynové energie z východního Středomoří.

Za tímto účelem se Egypt pokouší přilákat více západních a izraelských energetických společností k účasti na průzkumných projektech v Egyptě a Izraeli.

Egypt nedávno souhlasil s tím, že společnosti ExxonMobil udělí další práva na průzkum ropy a zemního plynu dvěma pobřežním blokům ve vnější deltě Nilu. Průzkum v těchto blocích, které pokrývají přibližně 11 000 čtverečních kilometrů (4 200 čtverečních mil), má začít koncem tohoto roku. ExxonMobil má plné právo provozovat oba bloky se 100procentním podílem.

Zdroje: rt.com/business/569950-egypt-gas-field-discovery-eu/, naturalnews.com/2023-01-19-offshore-natural-gas-deposit-discovered-in-egypt.html