Domů / Novinky / Válka proti dusíku ohrožuje celou světovou zásobu potravin

Válka proti dusíku ohrožuje celou světovou zásobu potravin

Vlády po celém světě schvalují politiky pro řešení emisí dusíku a tyto politiky ohrožují globální dodávky potravin. Lidé prosazující tuto takzvanou „válku s dusíkem“ tvrdí, že přebytek dusíku v životním prostředí je nebezpečný a znečišťuje půdu, vodu a vzduch. Říká se, že dokonce poškozuje ozónovou vrstvu. Organizace spojených národů je v čele těchto tvrzení a bez důkazů naznačuje, že dusík nejen přispívá k takzvané změně klimatu, ale že znečištění dusíkem také nějakým způsobem ohrožuje lidské zdraví a poškozuje globální ekonomiku.

„Dusík je primární živina nezbytná pro přežití všech živých organismů na Zemi,“ připustila Leticia Carvalho, hlavní koordinátorka námořní a sladkovodní pobočky Programu OSN pro životní prostředí . „Svět se však musí probudit k otázkám odpadu dusíku a příležitostí podniknout společné kroky pro jeho udržitelné využití.“

Srí Lanka, Nizozemsko vede „válku proti dusíku“

Dva z hlavních národů, které vedou globalistickou „válku proti dusíku“, jsou Srí Lanka a Nizozemsko. V dubnu 2021 zakázala srílanská vláda vedená tehdejším prezidentem Gotabayou Rajapaksou používání všech chemických hnojiv v malém ostrovním státě s 22 miliony obyvatel.

Přibližně rok po tomto rozhodnutí byla vláda kvůli rozsáhlým protestům nucena zrušit zákaz poté, co vedl k rychlému kolapsu ve výnosech potravin, přičemž některé odhady naznačují roční pokles výnosů neloupaných rýžových polí nejméně o 30 procent.

„Nevzpomínám si na žádnou dobu v minulosti, kdy jsme museli tolik bojovat, abychom získali slušnou úrodu,“ posteskl si tehdy pětašedesátiletý WM Seneviratne ve vesnici Agbopura na východě Srí Lanky. „Loni jsme dostali 60 pytlů rýže z těchto dvou akrů. Ale tentokrát to bylo jen 10.“

„Tyto plodiny potřebují močovinu. Kompost prostě není dost dobrý a nedostali jsme ani žádné organické hnojivo, které rozdávala vláda,“ dodal. Močovina, široce používané a levné chemické hnojivo obsahující 46 procent dusíku, je základním prvkem v životním cyklu plodin pro zemědělce po celém světě, jako je Seneviratne.

A v Nizozemsku nizozemská koaliční vláda právě dostala od Evropské unie zelenou, aby postoupila vpřed s plánem snížit do roku 2030 emise dusíku na polovinu vyvlastněním půdy národním farmářům.

Plán vyčleňuje téměř 1,5 miliardy eur (1,64 miliardy dolarů) pro farmáře, kteří jsou ochotni „dobrovolně“ prodat své farmy státu výměnou za značnou kompenzaci. Veškeré zemědělské práce na zabraných pozemcích by se pak okamžitě zastavily, aby se zabránilo rozsáhlým emisím dusíku z oblasti. Očekává se, že během několika příštích let bude zabaveno přibližně 3 000 farem. K útokům na farmáře za jejich údajně škodlivé emise dusíku se možná brzy připojí i mnoho dalších zemí, zejména ty státy, které se zavázaly snížit své emise dusíku.

Zdroje:
wattsupwiththat.com/2023/05/11/entire-global-food-supply-at-risk-from-disastrous-response-to-so-called-nitrogen-crisis/
unep.org/news-and-stories/story/four-reasons-why-world-needs-limit-nitrogen-pollution
reuters.com/markets/commodities/fertiliser-ban-decimates-sri-lankan-crops-government-popularity-ebbs-2022-03-03/
apnews.com/article/nitrogen-netherlands-farmers-protests-887ed63487baec12720592313bb1ce92

Foto: Pixabay.com