Domů / Novinky / Argentina je na pokraji kolapsu: Jelikož její měna selhává, země je téměř na mizině

Argentina je na pokraji kolapsu: Jelikož její měna selhává, země je téměř na mizině

Argentina má opět ekonomické problémy a mohlo by to vést k dominovému efektu v celé Jižní Americe, což by pak způsobilo rozsáhlé nepokoje, chaos a pravděpodobně masovou migraci do Spojených států. Podle konzultační firmy 1816 Economia & Estrategia se sídlem v Buenos Aires jihoamerický národ již vyčerpal všechny své dostupné likvidní mezinárodní rezervy spolu s další odhadovanou 1 miliardou dolarů. Tato situace dále zintenzivňuje výzvy, kterým země čelí, protože se vypořádává s historickým suchem a rýsující se vyhlídkou na recesi.

Totální kolaps země se blíží

S omezenými dostupnými hotovostními rezervami se objevují obavy ohledně schopnosti vlády udržet stabilitu pesa a zabránit úplnému kolapsu. Toto riziko zahrnuje potenciální devalvaci měny, která by mohla vést k ohromující 104% míře inflace a dále podněcovat sociální nepokoje, zejména v období před prezidentskými volbami plánovanými na říjen, pokračovala zpráva.

„Méně rezerv vede k většímu tlaku na směnný kurz, což zase vede k většímu tlaku na inflaci,“ řekl Fernando Losada, výkonný ředitel Oppenheimer & Co. „Nevidím žádný možný scénář, podle kterého by inflace letos klesla pod tři číslice.“

Po desetiletí čelila Argentina výzvám při budování a udržování silných mezinárodních rezerv, vyčerpávání svých hotovostních rezerv, aby mohla řešit inflaci a spravovat závazky ze zahraničních dluhopisů. V současnosti má země v zahraničních rezervách celkem méně než 34 miliard dolarů; nicméně značná část je vázána v nelikvidních aktivech, jako je zlato, úvěrové swapové linky s Čínou a Bank of International Settlements, stejně jako v amerických dolarech držených na spořicích účtech argentinských občanů.

Pro Argentinu to představuje značnou výzvu, protože vyžaduje snadno dostupné peníze. Závazky země v cizí měně již převyšují její celkové rezervy přibližně o 1 miliardu USD, což je podle společnosti 1816 nejnepříznivější poměr od hospodářské krize na počátku 21. století.

Argentina rychle vyčerpává své dolarové rezervy ve snaze zastavit pokles směnného kurzu pesa na paralelním trhu. Kurz paralelního trhu nahradil oficiální kurz měny kvůli přísným kontrolám kapitálu. Podle ekonoma Fernanda Marulla z konzultační společnosti FMyA se sídlem v Buenos Aires centrální banka jen za minulý týden prodala kolem 470 milionů dolarů na podporu měny na paralelních trzích.

Hodnocení účinnosti vládní intervence se ukázalo jako náročné. Neoficiální peso zaznamenalo minulý měsíc výrazné znehodnocení přibližně o 13 % vůči americkému dolaru a od začátku roku se propadlo o 33 %. Tento pokles je nejvýraznější mezi hlavními rozvíjejícími se trhy. Paralelní sazba peso, běžně označovaná jako blue-chip swap, zůstává blízko svého historického minima, kterého bylo dosaženo koncem dubna.

Při předchozích pokusech o posílení rezerv zavedl prezident Alberto Fernandez opatření k přesměrování příjmů z vývozu na účty centrální banky a přijal finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tato opatření však nepřinesla významné výsledky.

Fernandez, který již stáhl svou kandidaturu na znovuzvolení, čelí nejistotě ohledně výsledku jednání o revizi programu s MMF ve výši 44 miliard dolarů. Neexistují žádné záruky, že rozhovory povedou k urychlenému vyplácení úvěrů, které by mohly zmírnit současnou situaci.

Mluvčí argentinské centrální banky uvedl, že tržní výpočet čistých rezerv neodráží přesně rozvahu instituce. Mluvčí upozornil, že výpočet přehlíží alternativní zdroje financování, včetně měnové swapové linky s Čínou.

Mezitím argentinští představitelé zavedli další mimořádná opatření k řešení situace. Tato opatření zahrnují využití měnové swapové linky s Čínou k zajištění financování dovozu ze země v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. Kromě toho Argentina spolupracuje s Brazílií na posílení bilaterálního obchodu prostřednictvím úvěrových linek denominovaných v realech, což jim umožňuje obejít používání dolaru, uvádí zpráva.

Zdroj: https://finance.yahoo.com/news/argentina-going-broke-stall-full-180628424.html