Domů / Novinky / Ve městě Houston dali 25 tisíc bezdomovcům vlastní byty

Ve městě Houston dali 25 tisíc bezdomovcům vlastní byty

Ve světě prudce přibývá lidí bez domova. Stát se bezdomovcem je snadné, ale vrátit se zpět do běžného života je velmi těžké. Zatímco v některých městech se bezdomovcům nepomáhá, v americkém městě Houston se snaží bezdomovcům pomáhat nejvíce. Jde o čtvrté nejlidnatější město v USA a díky správnému přístupu k bezdomovcům se jim podařilo za 10 let snížit míru bezdomovectví o 63 %. Jedná se o nejlepší město pomáhající bezdomovcům.

Bydlení na prvním místě

Během deseti let dalo město byty více než 25 tisícům bezdomovců. Jedná se o jednoduché byty s jednou ložnicí. Řídí se zde pravidlem „housing first“. Teprve když mají lidé vlastní bydlení, tak si mohou mnohem snadněji najít vlastní práci a vyřešit problémy, jako jsou psychické potíže nebo drogová závislost. Nápad za tím vzešel od Michaela Kimmelmana, který píše pro New York Times a vysvětluje, že „pokud se už někdo topí, nepomůže ho nejprve naučit plavat.“

Tato metoda má své příznivce i odpůrce. Někteří lidé se opět stanou bezdomovci, ale většina lidí získá druhou šanci a začnou žít správným a plnohodnotným životem. Místní zprávy tvrdí, že drtivé většině bezdomovců se podařilo zůstat ve svých nových domovech déle než dva roky. Národní průzkum uvedený na Hudson.gov ukazuje, že mezi roky 2007 a 2020 došlo v celém státě k poklesu bezdomovectví o 31,6 % a to zejména díky úspěchu, kterého dosáhlo město Houston.

Cílem je vymýtit bezdomovectví

Podle starosty města, Sylvestera Turnera, je cílem snížit bezdomovectví na nulu. Společně se svým týmem se snaží spolupracovat s poskytovateli bydlení, aby se sjednotili a společně toho dosáhli, že se v tomto městě vymýtí bezdomovectví.

Spojilo se více než 100 různých organizací, od církve až po potravinové banky, sdružení vlastníků domů a další. Vytvořili to, co je známé jako Koalice pro bezdomovce v Houstonu/Harris County. Pro mnoho lidí bez domova je krásný pocit, když nemusí spát na studené zemi, ale každý den se probudí v teplém bytě a mohou fungovat jako ostatní pracující lidé.

Někteří lidé toto kritizují, protože se bezdomovcům pomáhají za peníze daňových poplatníků. Je důležité si důležité, že když se stane bezdomovec opět produktivním členem společnosti, stane se také ekonomickou podporou celé země. V USA je obrovské množství bezdomovců a město Houston by se mohlo stát inspirací nejen pro tuto zemi, ale pro celý svět.

Obrázky: Pixabay,com

Zdroje:
https://www.nytimes.com/2022/06/14/headway/houston-homeless-people.html