Určitě o něm každý slyšel aspoň jednou. Plejtvák obrovský též přezdívaný jako modrá velryba je největší pozemský tvor. Mnohé však překvapí, že takto obrovský kus tvora se živí drobnými živočichy.
Zdá se téměř nemožné, aby se tak velké stvoření uživilo něčím co je mnohonásobně menší, než on sám. Plejtvák obrovský se svojí délkou třiceti metrů a hmotností 180 tun patří mezi největšího živočicha, jaký kdy na Zemi žil. Mezi jeho potravu patří především drobní korýši nebo-li krill. Kromě toho, že pojídá tyto drobné korýše, je impozantní i způsob jakým je loví. Plejtvák obrovský nejprve zamíří do hlubiny, kam může klesat až do hloubky půl kilometru při rychlosti tří metrů za sekundu, následně provede obrat o 180 stupňů a zamíří směrem k hladině na hejno krillu.
V posledních okamžicích velryba otevře svojí obrovskou tlamu a snaží se nabrat co vodu s co největším množstvím kořisti v podobě krillu. Díky evoluci má Plejtvák obrovské síto v podobě kostic v tlamě. Ty se postarají o to, že voda vyteče ven a krill zůstane v tlamě. Na jeden takovýto manévr spotřebuje Plejtvák obrovský velké množství energie a tak se na první pohled může naskytnout otázka: „jak to že ještě nevymřel?“.
Tým kanadských a amerických vědců z University of British Columbia si kladli stejnou otázku a tak se rozhodli prozkoumat život Plejtváka z blízka. K jejich tělu připevnili měřící senzor, který odesílal potřebné informace a zaznamenával pohyb a způsob lovu modrých velryb. Vědcům se podařilo získat potřebné informace a výsledky na sebe nenechali dlouho čekat. Spotřeba energie Plejtváka je skutečně impozantní. Na jediný ponor vynaloží necelých 63 tisíc kilojoulů energie. V tlamě se mu procedí přes 80 tun vody a 1260 kilogramů krillu. Díky obsahu tuku, proteinu a dalších látek v krillu je to ideální potrava pro Plejtváka. Během jednoho lovu získá tedy mnohem více energie, než kolik spotřeboval během lovu.