Domů / Věda a technika / V autě jako v obýváku

V autě jako v obýváku

V dnešní době rychlého technologického postupu se dočkáváme i změn ve vybavení vozů a to především v autorádiích. Pokud se tedy rozhodnete ke změně vybavení vašeho vozu, je dobré si promyslet, zda se o to pokusíte sami nebo si přizvete odborníka. Na internetu totiž koluje spousty fotografií vyhořelých aut, ve kterých si majitelé měnili své pomocí rádio a tím spojenou elektroniku. U starších modelů se těchto problému nejspíše nedočkáte, ale u těch modernějších kde kromě rádia je i propojena navigace a volant je situace složitější. Proto se nebojte požádat o pomoc odborníky, kteří se specializují na výměnu rádií, přehrávačů, displejů nebo reproduktorů a postarají se o vše potřebné.

rádio v autě

Běžná autorádia

Pokud jste vlastníkem staršího vozu, můžete si na trhu vybrat spoustu nabídek modelů rádií s běžnou zásuvkou, kdy jejich výměna trvá několik minut. Běžné ceny se pohybují kolem 1000 kč pokud hledáte model se zabudovaným kazetovým přehrávačem. Pokud toužíte po něčem novém, musíte sáhnout o pár stovek hlouběji do kapsy a pořídit si autorádio s CD nebo DVD mechanikou a zabudovaným displejem a dalšími vymoženostmi (USB, paměťové karty, dálkové ovládání a další).

Multimediální centra

V kategorii autorádií jsou i takové vymoženosti, které by se daly považovat spíše za multimediální centra. Základem takového centra je pevný nebo výsuvný displej s kvalitním rozlišením, obsahující rádio, DVD přehrávač, zásuvky pro externí připojení či Bluetooth technologii. Některé dražší kousky mohou být i vybaveny přijímačem DVB-T nebo spolupracují s palubním počítačem. U takových to multimediálních center je už možné téměř vše co znáte z pohodlí domova, stačí si za to jen připlatit a tak se není čemu divit, že částky na pořízení takového vybavení se pohybují od 7 000 až 40 000 kč.

moderní rádio

Zesilovač a reproduktor

Většina aut je vybavena reproduktory a většina reproduktorů je nevalné kvality. Kvalita reproduktorů, totiž odpovídá ceně a stáří vozu. Mnohdy je pak nutností investovat do nového vybavení a zlepšení tak kvality poslechu během jízdy. Za určitý finanční obnos můžete mít vše, na co si vzpomenete. V rozmezí 3000–5000 Kč získáte pár kulatých reproduktorů a slabší zesilovač. V rozmezí 15-30 000 Kč získáte velmi kvalitní zvuk v podobě čtyř reproduktorů, zesilovače a subwoofer. Ovšem na takovou práci se opravdu vyplatí povolat technika, který se postará o všechny náležitosti spojené s výměnou vozu aby jste si mohli dopřávat kvalitní poslech během vašich cest.