Pro průsak okolní vlhkosti do zdiva objektu je typické období zvýšených srážek či tání sněhu. Na podzim jsou dešťové přeháňky mnohem častější než ve zbylé části roku, na jaře zase taje sníh, který se přeměňuje na vodu ohrožující zdivo. Léto je typické vysokými teplotami a slunečným počasím.
I v toto období však mohou přijít méně časté, avšak mnohem silnější a intenzivnější srážky, které se mohou svými dopady vyrovnat či dokonce předčit ty podzimní/jarní.
Proč se do zdiva dostane vlhkost?
Zejména v místech, kde je zdivo náchylné na okolní povětrnostní podmínky (v našem případě zejména na vodu a vlhkost), je třeba zdivo dostatečně chránit. Takovou ochranou jsou:
- speciální voděodolné sanační omítky mající hydrofobizační vlastnosti
- hydroizolace uvnitř zdiva
U starších objektů se se speciálními omítkami moc nesetkáváme. Svou ochranou funkci by zde měla mít izolace samotného zdiva. Bohužel i zde se vykytuje poměrně mnoho případů, kdy hydroizolace zcela chybí nebo je špatná či neodborně provedená. A to i objektů novějších.
Jak situaci vyřešit?
Jakmile zjistíte, že vám v nějakém místě objektu proniká vlhkost do zdiva (objeví se plísně, solné mapy, je cítit zápach), znamená to, že se vyskytl typický příznak signalizující narušení zdiva vlhkostí. Vlhkost se dostala do zdiva a začíná páchat škody. V tomto případě přichází ke slovu disciplína jménem sanace zdiva.
Sanace zdiva se specializuje na dodání dodatečné hydroizolační vrstvy. Odborným přístupem se pak za pomocí nejrůznějších postupů a metod aplikuje hydroizolace a zdivo tak získá ochrannou vrstvu, přes kterou by se vlhkost v budoucnu neměla dostat.