Domů / PR / Výbava pro koně a jezdce na koních – co vše si do začátku pořídit?

Výbava pro koně a jezdce na koních – co vše si do začátku pořídit?

Rádi byste začali jezdit na koni? V tom případě se neobejdete bez správné výbavy. Pro jízdu na koni totiž budete potřebovat výbavu, do které spadají různé doplňky pro koně i pro vás, tak aby jízda byla bezpečná a pohodlná.

Co potřebujete při jízdě na koni?

K jízdě na koni se vám jistě hodí jezdecká košile, která vás zahřeje a bude vypadat dobře. Můžete si pořídit i tričko, abyste se cítili pohodlněji, avšak košile je klasika. Jsou v různých velikostech a provedeních, takže se budete cítit jako ve westernu nebo při závodech. Přiléhavá košile je aerodynamická a vyrobená z funkčních materiálů.

Z vhodného jezdeckého oblečení by vám také neměla chybět jezdecká bunda, která je běžně dostupná v dámském i pánském provedení a příjemně zateplená. Jezdecké bundy také bývají vybaveny kapsami a jsou z nepromokavého materiálu. V bundě vám tak nebude chladno a budete se v ní cítit pohodlně. Kromě toho vás ochrání před deštěm.

Aby vám bylo příjemně teplo a dobře se jezdilo, budete potřebovat i jezdecké rajtky nebo legíny. Jsou hřejivé a poskytují dobrou přilnavost k sedlu.

Jak ustrojit koně?

Nejen vy potřebujete výbavu, ale i váš kůň. Základem je podsedlová dečka, která slouží k tomu, aby sedlo bylo pevně umístěno a neposouvalo se. Můžete si vybrat klasickou anglickou nebo westernovou. Kromě podsedlové dečky do základní výbavy koně patří také deky pro koně. Aby bylo koni teplo a nepromokl v zimě, pořiďte mu velkou deku, která jej ochrání při nepříznivém počasí.

Vyrábějí se nepromokavé deky pro koně, které mu zajistí pohodlí i za deště. Jsou k dostání v mnoha barevných provedeních. Některé modely přikrývají rovněž hlavu či nohy.

Než vyjedete

Než se vydáte na projížďku, je potřeba si zkontrolovat vaši výbavu. Důležité je mít, jak již bylo uvedeno, správné oblečení a také výbavu pro koně. Chybět by vám nemělo vhodné udidlo pro koně. Disponovat byste měli nejen správný oblečením, ale také by vám neměla chybět základní bezpečnostní prvek pro jízdu na koni, kterým je helma na koně. Chybět by vám neměli ani pamlsky pro koně, které budou sloužit jako odměna při cvičení koně.

Výbavu pro sebe i svého koně si můžete pořídit ve specializovaném obchodě Equestrians.cz.