Domů / Novinky / Sledujte jak Ocean Cleanup úspěšně likviduje Velkou odpadkovou tichomořskou skvrnu

Sledujte jak Ocean Cleanup úspěšně likviduje Velkou odpadkovou tichomořskou skvrnu

Velká tichomořská odpadková skvrna (Great Pacific Garbage Patch) patří mezi jeden z největších problémů současnosti. Jedná se o místo v oceánu, na kterém místě dochází k extrémnímu hromadění. odpadků. Množství je tak velké, že připomíná velké souostroví tvořené odpadky. Je velmi důležité tyto odpadky z moře uklidit, protože kontaminují vodu a ohrožují celý mořský ekosystém. Tento útvar je tak obrovský, že mu začala skupina ochránců přírody v roce 2017 říkat The Trash Isles. Přestože se odpadky v oceánu stále hromadí, existují společnosti, které pracují na jejich čištění.

Nová technologie úspěšně zmenšuje Great Pacific Garbage Patch

V roce 2013 byla poprvé představena společnost Ocean Cleanup, která má za cíl vypořádat se s Great Pacific Garbage Patch. Tento ostrov z odpadků je dvakrát větší než Texas a obsahuje zhruba 1,8 bilionu úlomků. Ocean Cleanup představila revoluční technologie, které doslova hltají odpadky pryč z oceánu. V současné době přechází ze své bariéry System 002 používané na začátku své cesty na mnohem větší System 003. Prohlédněte si video níže, které ukazuje, jak System 003 funguje.

Tato technologie dokáže sbírat plasty z moře až desetkrát rychleji než System 002. Jde o obří stroje, které mají tvar písmene „U“ a budou měřit na délku 2500 metrů. Budou taženy čluny, pomocí 4 m hluboké sukně k odvedení plastového odpadu z oceánu do komory, která bude vyprázdněna, jakmile se vrátí na břeh.

Cílem je uklidit 90% plastů v oceánech

Organizace Ocean Cleanup si stanovila obdivuhodný cíl. Chce do roku 2040 snížit množství plastů v oceánech o 90 %. Nově vyvinutý čistící systém by neměl být jen jeden, postupně by měla vzniknout celá flotila, která bude efektivně čistit oceán. Kromě úklidu plastů v oceánech se organizace soustředí také na prevenci. Důležité je plasty zachytit v říčních systémech. Organizace se zaměřuje také na vývoj technologií, které umožní plasty zachytit ještě v říčních systémech, aby se plasty nedostaly do oceánů.