Domů / Cestování / Výstup na Jedlovou je krásný zážitek zakončený pohádkovou rozhlednou

Výstup na Jedlovou je krásný zážitek zakončený pohádkovou rozhlednou

Dobývání vrcholů není jen pro horolezce, existuje spousta kopců, které můžete zdolat po zpevněné asfaltové cestě a vít s sebou i celou rodinu. Mezi skutečně krásné výlety patří výstup na Jedlovou. Jedlová je hora, která se nachází ve výšce 776 metrů nad mořem. Není to tolik, ale je to dost na to, abyste si odsud vychutnali nezapomenutelný výhled na Lužické hory. Zatímco u některých kopců vás na vrcholku nečeká nic více než informační cedule, zde se vám nabízí restaurace s vnitřním i venkovním posezením a také úchvatná rozhledna.

Kamenná rozhledna na vrcholku

Rozhledna má výšku 23 metrů, je stabilní a bezpečná. U vstupu vás čeká turniket, žeton do turniketu stojí 30 korun a koupíte ho přímo v restauraci. Následně můžete vystoupat po schodech až nahoru a jen se kochat. Cestou na Jedlovou se nachází posezení, takže si zde můžete v klidu posedět a nabrat sílu.

Jak se sem dostat?

Doporučuji zaparkovat u hradu Tolštejn a odsud se vydat na Jedlovou. Získáte tak možnost vidět 2 krásná místa najednou – zříceninu středověkého hradu i rozhlednu na Jedlové. Více informací o hradu Tolštejn najdete v našem článku ZDE. Cesta na vrchol Jedlové vám zabere pomalým tempem necelou hodinu, ačkoliv je chvílemi cesta strmější, celou dobu půjdete po asfaltové nebo pevné lesní cestě. Cesta je dobře značená, takže nelze zabloudit. Jedná se o oblíbené místo pro novoroční výšlap, ale můžete sem vyrazit kdykoliv v roce. Níže můžete vidět video z výstupu na rozhlednu.

Fotogalerie – Jedlová hora

Foto: Petr Pokorný (Makawiel)