Domů / Cestování / Máte rádi panoramatický výhled? Vystoupejte na zříceninu hradu Tolštejn

Máte rádi panoramatický výhled? Vystoupejte na zříceninu hradu Tolštejn

Pokud se rádi kocháte luxusním výhledem na horskou krajinu, měli byste navštívit zříceninu hradu Tolštejn. Nachází se na severní straně Lužických hor, vedle města Jiřetín pod Jedlovou. Tolštejn byl v minulosti mohutný středověký hrad a ačkoliv byl postaven již začátkem 14. století, mnoho se z něj zachovalo. Můžete obdivovat krásné hradby a co je nejkrásnější, tak je výhled ze skalních věží. Hrad je volně přístupný po celý rok. Je vhodný i pro lidi, kteří nemají rádi výstupy, buď můžete zaparkovat v obci Rozhled a zhruba 10-15 minut šlapat do kopce nebo můžete zaparkovat přímo pod hradem a do 5 minut být u jeho vrcholu. Přímo v areálu zříceniny je restaurace, takže se zde můžete občerstvit a najíst.

Skvělý a bezpečný přístup

Ačkoliv je vstup do areálu hradu zdarma, abyste mohli vystoupat na skalní věže hradu, je třeba si za 30 korun koupit žeton do turniketu a to přímo v restauraci. Pokud budete mít smůlu a restaurace bude zavřená, můžete turniket jednoduše přelézt a neplatit nic. Tato zřícenina nabízí moderní kovové schody a zábradlí, takže se po zřícenině můžete volně a bezpečně pohybovat. Máte zde panoramatický výhled do všech stran. Níže můžete vidět video z výstupu na skalní věž hradu Tolštejn.

Zde naleznete více informací o Tolštejnu

Pokud si chcete výlet užít naplno, doporučuji ho spojit s výšlapem na Jedlovou, kde se nachází krásná rozhledna. Když zaparkujete pod Tolštejnem, můžete se podívat na tuto zříceninu a ze stejného místa se vydat i na Jedlovou, což je krásný pěší výlet, který vám zabere zhruba hodinu. Více o Jedlové najdete v našem článku Výstup na Jedlovou.

Fotogalerie hradu Tolštejn

Foto: Petr Pokorný (Makawiel)