Současná podoba naší planety nevydrží navěky, litosférické desky se totiž neustále pohybují. Pohybují se sice velmi pomalu, ale nezastavují se, takže za miliony let nebudou kontinenty vypadat tak, jak je známe dnes. Zhruba před 300 miliony lety neexistovalo několik kontinentů, ale existoval jen jeden superkontinent s názvem Pangea. Postupně se rozdělil na jednotlivé kontinenty, které známe dnes. V budoucnu opět vznikne superkontinent. Vědci z New Curtin University v Austrálii pomocí superpočítače určili, jak bude svět vypadat, až vznikne další superkontinent.
Seznamte se s Amasií
Podle jejich výpočtů vznikne za 200 až 300 milionů let nový superkontinent Amasie, kombinace dnešních amerických a asijských kontinentů. Informuje o tom nedávno vydaná tisková zpráva. Všechny kontinenty se tedy časem srazí dohromady.
Za poslední 2 miliardy let se kontinenty srazily najednou hned a vytvořily superkontinent. Říká se tomu cyklus superkontinentů. Dochází k němu každých 600 milionů let. Před více než 700 miliony let se předchozí superkontinent začal rozpadat a začal zmenšovat superoceán Panthalassa. Oceán se postupně zmenšuje a zmenšuje se bude i v budoucnosti. Amerika a Asie se spojí dohromady a vytvoří Amasii. Níže můžete vidět animaci, která ukazuje, jak se budou jednotlivé kontinenty v průběhu času posouvat.
Pohled do budoucnosti
Vedoucí autor doktor Chuan Huang z Curtin’s Earth Dynamics Research Group a School of Earth and Planetary Sciences uvedl, že nová zjištění jsou významná a poskytují pohled na to, co se stane se Zemí v příštích 200 milionech let.
„Výsledný nový superkontinent již dostal jméno Amasia, protože někteří věří, že Tichý oceán se uzavře (na rozdíl od Atlantského a Indického oceánu), když se Amerika srazí s Asií. Očekává se, že v této důležité události na Zemi sehraje roli také Austrálie, která se nejprve srazí s Asií a poté, co se Tichý oceán uzavře, propojí Ameriku a Asii.
„Simulací toho, jak se očekává vývoj zemských tektonických desek pomocí superpočítače, jsme byli schopni ukázat, že za méně než 300 milionů let se pravděpodobně uzavře Tichý oceán, což umožní vytvoření Amasie a odhalení některé předchozí vědecké teorie.“
Abstrakt:
Předpokládá se, že známé superkontinenty Země se vytvořily velmi odlišnými způsoby, přičemž dva koncové členy byly introverze a extroverze. První zahrnuje uzavření vnitřních oceánů vytvořených během rozpadu předchozího superkontinentu, zatímco druhý zahrnuje uzavření předchozího vnějšího superoceánu. Není však jasné, co způsobilo tak odlišné chování cyklů superkontinentu, které zahrnovalo interakci prvního řádu mezi subdukujícími tektonickými deskami a pláštěm. Zde řešíme tuto otázku pomocí 4-D geodynamického modelování pomocí realistických tektonických nastavení. Naše výsledky ukazují, že mez kluzu oceánské litosféry hraje zásadní roli při určování montážní cesty superkontinentu.
Zjistili jsme, že vysoká pevnost oceánské litosféry vede k introverznímu sestavení, zatímco nižší pevnost vede k extroverznímu sestavení. Teoreticky odhadované snížení tloušťky oceánské kůry, a tím i její síly, během sekulárního ochlazování Země ukazuje, že introverze byla možná pouze v prekambrické době, kdy byla oceánská litosféra silnější, což předpovídá sestavení dalšího superkontinentu Amasie uzavřením Pacifiku. Oceán místo indicko-atlantických oceánů. Naše práce poskytuje nové chápání sekulárního vývoje deskové tektoniky a geodynamiky, jak se Země ochlazovala.
Zdroj/obrazový kredit/autoři:
Chuan Huang, Zheng-Xiang Li, Nan Zhang, Will Earth’s next supercontinent assemble through the closure of the Pacific Ocean?, National Science Review, 2022;, nwac205, https://doi.org/10.1093/nsr/nwac205