Domů / Kultura / Záhadný úsměv Mony Lisy

Záhadný úsměv Mony Lisy

Leonardo Da Vinci, jméno, které zná celý svět a kolem kterého neustále panuje spousta domněnek, mýtů a spekulací. Tento extrémně nadaný malíř, sochař a vynálezce byl natolik geniální a všehoschopný, že byl ve své době považován za naprostého blázna a kacíře, kterému není nic svaté a jen stěží nacházel pro svou práci  pochopení.

Pojďme se nyní podívat na portrét, do kterého dokázal vtisknout dokonalost, krásu, mistrnou techniku, ale možná i něco víc.
S jeho osobou je spojeno ještě jedno velmi známé jméno, jméno dívky, či ženy, která již stovky let upřeně hledí před sebe, nehnutě sleduje cosi, co diváku zůstává skryto a jen s lehkým, nenápadně potutelným úsměvem skrývá jakési zvláštní tajemství. Mona Lisa je možná ještě slavnější, než muž, který ji stvořil. Plátno, na kterém je zachycena, není příliš velké.

mona-lisa

Pro diváka, který jí vidí poprvé, je možná až zklamáním, jak je obraz ve skutečnosti malý, ale jedná se o jeden z nejcennějších pokladů, ukrývajících se pod prosklenou pyramidou v Louvru. Jak již bylo řečeno, úsměv Mony Lisy společně s jejím pronikavým pohledem vzbuzuje otázky. Panuje mnoho názorů, co se za tímto úsměvem skrývá. Při posledních průzkumech vědci v původních vrstvách obrazu objevili stopy vyobrazeného jemného šátku. Právě takovéto šátky nosily ženy ve Florencii před, či po porodu a tudíž se vědci domnívají, že se jedná o úsměv novopečené matky.

Leonardo-da-Vinci1
Může se zdát, že záhada tajemného úsměvu této impozantní dámy je již vyřešena, ale divák je při pohledu do jejích hlubokých očí neustále nucen klást si otázku, co když je celý obraz památkou velikého tajemství, tajemství které zmizelo společně s Monou Lisou a Leonardem da Vincim? Odpověď se již zřejmě nikdy nedozvíme, ale i tak, výletem za touto dámou do pařížského Louvru, získáte zážitek na celý život.