Domů / PR / Základní přístroje, které umožní efektivní měření stavu přírodních toků i umělých vodních rezervoárů

Základní přístroje, které umožní efektivní měření stavu přírodních toků i umělých vodních rezervoárů

Voda je jedním ze živlů, který není téměř možné zkrotit. Přesně proto jsou také mnohé oblasti kvůli povodňovým aktivitám nebo dalším podobným problémům neustále v drobnohledu kvalitních přístrojů. Jednotlivé přístroje jsou přitom v drtivé většina jednoúčelové a dávají nám hlavně možnost velice přesně měřit jeden daný údaj. My se dnes přitom podíváme na takové, které jsou v rámci měření přírodních i umělých toků naprostým standardem.

Neustálé hlídání hladiny díky hladinoměru

Hladinoměr sice zní jako jeden přístroj, ale ve své podstatě se bavíme o celé rodině velice specifických přístrojů. Každý hladinoměr je přitom trochu specifický podle toho, do jakých podmínek konkrétně je navržen. Pokud pracujeme například s umělými nádržemi, tak se používají hlavně digitální hladinoměry.

V přirozených podmínkách a klasické vodě se pak naopak mohou používat hladinoměry pneumatické nebo barometrické. Možných voleb je celá řada a vždy rozhoduje nejen prostředí, ale také samotný typ tekutiny, na který je hladinoměr užívaný.

Efektivní hlídání průtoku

Jednou z nejdůležitějších hodnot v přírodních tocích je průtok jako takový. a to hlavně proto, že batymetrie může předvídat povodňové stavy ještě mnohem dříve, než vůbec dojde k prvnímu navýšen hladiny. Zvýšení průtoku totiž přichází jako první. Až v moment, kdy už nebude průtok dlouhodobě adekvátní šířce a hloubce koryta, přijde postupné navyšování hladiny. A z toho důvodu je tak velice důležitým a základním přístrojem pro metriky přírodních toků.

Měření tlaků a destruktivní síly

Uvnitř vody může na konkrétních místech vznikat poměrně vysoká destruktivní síla. Stačí se podívat na neustále se zvětšující tlak, který přichází v hloubkách moří a oceánů. O měření tohoto tlaku se stará dynamometr a možná vás překvapí, že také v našem případě mohou vzniknout velice silné destruktivní síly. Příkladem, kde mohou vznikat naprosto standardně jsou hlavně umělé nádrže a přehrady, kde je jejich neustálé kontrolování důležité hlavně pro bezpečnost struktury samotné konstrukce přehrad.