Domů / Novinky / Zákonodárci v USA raději vzkřísí dětskou práci, než aby lépe platili dospělé pracovníky

Zákonodárci v USA raději vzkřísí dětskou práci, než aby lépe platili dospělé pracovníky

Některé státy ve Spojených státech by raději vrátily dětskou práci, místo aby dospělým pracovníkům poskytly lepší plat, zavedením legislativy, která by umožnila teenagerům připojit se k pracovní síle, aby zaplnili rostoucí počet volných pracovních míst. Business Insider uvedl, že země začne povolovat dětem ve věku 14-17 let působit na trhu práce. Cílem je zmírnit přetrvávající nedostatek pracovních sil v zemi, ale podle analytiků se zdá, že tento krok směřuje k podbízení dospělé dělnické třídy.

Děti jako záplata na chybějící pracovní místa?

Zákonodárci v Iowě a Minnesotě minulý měsíc navrhli výjimky z předpisů o dětské práci. Navrhované zákony v těchto státech by umožnily dětem pracovat více hodin a „chránily zaměstnavatele před závazky v důsledku nemoci nebo nehod“, což by mohlo pomoci konkrétním odvětvím, jako je stavebnictví a balení masa, které jsou v těchto státech tvrdě zasaženy. Podle nedávných údajů ztratila Minnesota během pandemie jen 90 000 pracovníků, což z ní dělá jeden z nejužších pracovních trhů v zemi. Iowa nezůstává pozadu se zhruba 75 000 otevřenými pracovními místy v prosinci.

Politici „podporovaní korporacemi“ se snaží nedostatek pracovníků řešit zaměstnáním dětí a nikoli nabízením atraktivnějších platů nebo výhod. „Tato iniciativa by se zaměřovala na děti v nejisté ekonomické situaci, např. na typ dětí, které potřebují pracovat a nemají rodiče, kteří si mohou dovolit dát jim peníze. Etické obavy jsou zde obrovské,“ napsal publicista a politický komentátor Bradley Blankenship v článku pro RT.

Ohrožení zdraví nezletilých

Upozornil také na bezpečnostní obavy vyplývající z legislativy. „Minnesota chce, aby bylo 16 a 17letým umožněno pracovat ve stavebnictví, což může být nebezpečná práce. Iowa chce, aby ještě mladší děti mohly pracovat v jejich masokombinátech, které v době vrcholící epidemie koronaviru zaznamenaly vysoký počet případů a úmrtí,“ dodal.

Ale hlavním problémem je, že návrhy podkopávají schopnost dospělých pracovníků organizovat se za lepší plat. Blankenship zdůraznil, že rozšíření pracovní síly tak, aby zahrnovalo více teenagerů, by ohrozilo ty, kteří již jsou na svých pozicích, a znemožnilo by jejich šance na získání mzdy, kterou si zaslouží.

„Odpovědí na nedostatek pracovních sil není uchýlit se k normám dětské práce z 19. století, ale poskytnout pracovníkům spravedlivou mzdu, slušné pracovní podmínky a základní důstojnost,“ zdůraznil novinář. „Je to nedostatek těchto věcí, které částečně způsobily masový exodus Američanů z podřadných zaměstnání v naději, že najdou lukrativnější příležitosti.“ Zaslouží si na to právo, zvláště když zaměstnavatelé dělnických profesí jsou tak bezzásadoví ve využívání dětské práce.

Hrozí návrat do 19. století? Děti mají být ve školách a ne v továrnách,

Porušování dětské práce začíná opět přibývat

Porušování dětské práce opět přibývá. Jsou stále mnohem nižší než před dvěma desetiletími, ale odborníci jsou stále znepokojeni, protože blížící se návrh zákona to může nepříjemně změnit.

Podle údajů Mzdové a hodinové divize ministerstva práce se celkový počet porušení od roku 2015 neustále zvyšuje. Mzdové a hodinové oddělení zjistilo, že 1 012 nezletilých zaměstnaných porušovalo zákon o dětské práci, v průměru 1,9 na případ. V roce 2022 se tento počet více než ztrojnásobil na 3 876, což je v průměru 4,6 na případ .

„Dbáme na větší vzdělávání, které lidem pomáhá rozpoznat porušení pravidel,“ řekla Jessica Looman, hlavní zástupkyně správce mzdové a hodinové divize. „Také provádíme další vyšetřování.“

Loomanová poznamenala, že k většině porušení dochází na místech, kde je nevhodné, aby nezletilí pracovali – což znamená, že teenageři pracují příliš mnoho hodin v obchodě s potravinami nebo obsluhují fritézu a zůstávají příliš dlouho v řetězci rychlého občerstvení.

V roce 2022 mělo více než 100 dětí v několika pobočkách McDonald’s v Pensylvánii nelegálně naplánováno pracovat příliš mnoho hodin nebo příliš pozdě v noci. Restaurace Subway, Burger King a Popeyes v Jižní Karolíně byly pokutovány za podobná porušení v roce 2022.

Společnost Packers Sanitation Services tento měsíc uhradila pokutu 1,5 milionu dolarů za zaměstnávání 102 dětí na nebezpečných místech v masokombinátech v osmi státech. Agentura Reuters také odhalila, že děti ve věku 12 let, z nichž mnozí byli migranti, byly najaty, aby pracovaly v kovovýrobě, kterou vlastní Hyundai. 

Jak se však pracovní trh opět zpřísňuje, zaměstnavatelé mají tendenci upřednostňovat obsazení pracovních míst nezletilými, kteří bývají levnější a poddajnější pracovníci, řekl Reid Maki, ředitel prosazování dětské práce Národní ligy spotřebitelů a koordinátor dětské práce. Koalice.

„V době, kdy říkali, že je nedostatek pracovních sil, nacházeli děti, které tu práci dělaly,“ řekla Maki. „Myslím, že cítili, že kdyby mohli dostat děti, vzali by si je.“

Zdroje:
businessinsider.com/fair-labor-standards-act-hiring-child-laws-worker-shortage-iowa-minnesota-2023-2?amp
npr.org/2023/02/26/1157368469/child-labor-violations-increase-states-loosen-rules
naturalnews.com/2023-02-28-state-legislators-would-rather-resurrect-child-labor.html
rt.com/news/571937-us-workforce-child-labor/
kcur.org/news/2023-02-17/child-labor-packers-sanitation-services-meatpacking-plants-in-kansas-and-nebraska-pays-maximum-fine

Foto: Pixabay.com