Domů / Novinky / V Británii našli hledači s detektorem kovů největší poklad mincí za posledních 10 let

V Británii našli hledači s detektorem kovů největší poklad mincí za posledních 10 let

Mezi fandy v oblasti detekce kovů je vždy skvělou zprávou, když se najde nějaký poklad, a v britském Buckinghamshire se našel největší poklad za posledních deset let. 600 středověkých mincí, včetně 12 vzácných zlatých kousků z doby vlády Edwarda III., bylo britskou vládou prohlášeno za poklad a jejich hodnota se pohybuje kolem 180 000 dolarů, tedy v přepočtu kolem 4 milionů korun.

Jak k nalezení došlo?

Sedm mužů našlo v dubnu 2019 poklad, kterému se přezdívalo „Hambleden Hoard“. Je to největší zlatý a stříbrný poklad nalezený v Anglii za více než deset let. Hledači pokladů Andrew Winter, Dom Rapley, Eryk Wierucki, Jaroslaw Giedyna, Dariusz Fijalkowski a bratři Tobiasz a Mateusz Nowakovi byli více zvyklí vykopávat náboje do brokovnic a náprstky než poklady a s úžasem nacházeli v hlíně minci za mincí.

Vytažení všech 627 mincí, z nichž téměř všechny byly stříbrné, trvalo čtyři dny. Spali ve stanech tři noci v kuse, aby zajistili, že lupiči nebudou moci navštívit místo, když byli pryč. Při vyšetřování minulý týden v Beaconsfield Coroners Court starší koroner Crispin Butler řekl, že poklad splnil kritéria pro poklad poté, co si přečetl zprávu Dr. Barrie Cooka, kurátora Britského muzea.

Pan Butler popsal 12 zlatých mincí jako extrémně vzácných kousků pocházejících z let 1346 až 1351. Je ironií, že existuje pouze 12 dříve známých příkladů, všechny nalezené během průzkumu v roce 1963. Zbytek pokladu – 547 stříbrných mincí z doby vlády Edwarda I. a II., 21 irských mincí, 20 kontinentálních mincí a 27 skotských mincí z doby vlády Alexandra III., Johna Balliola a Roberta Bruce, v tomto pořadí, jsou běžnějšími nálezy.

Některé z mincí z Hambleden Hoard – Foto: Sid Perry, SWNS

Zázračný okamžik

„Po nalezení pokladu a vyčištění oblasti jsme museli pátrání ještě dvakrát rozšířit, protože jsme toho našli tolik,“ řekl Mateusz Nowak. „Připadalo mi to neskutečné. Pro všechny to byl okamžik za okamžikem zázrak.“

Cena stříbra v mincích by v dnešních penězích nebyla tak velká, ale odhady jejich hodnoty jako historického nálezu plus cena zlata navýšily hodnotu celého pokladu. K nálezu došlo na organizovaném shromáždění pro vyhledávání kovů, což je skutečně možné jen v zemích tak starých a malých, jako je Anglie. Hledání proběhlo na poli poblíž vesnice Hambledenu.

„Když jsem našel mince, začal jsem plakat, protože jsem byl tak vzrušený,“ řekl Dariusz Fijalkowski, jeden ze soutěžících, který poklad objevil společně s dalšími účastníky.

„Možná jsem měl zůstat zticha, ale byl jsem tak šťastný. Pro mě samotné byly tyto mince zvláštní. Jsou to malé kousky stříbra a také kus historie.“

Andrew, Tobiasz a Mateusz strávili hodinu kopáním na poli, aniž by něco našli, a byli na cestě na jiné místo, když jejich detektory začaly signalizovat. Trojice převrátila hroudu země, která obsahovala dvě mince a v díře, kterou udělali, toho viděli víc. Přibližně ve stejnou dobu našel Dariusz poblíž dvě vlastní mince. Oblast byla vyčištěna a nárokována společně týmem, který byl poté ponechán pracovat. Přiznávají, že to bylo „naprosto hektické“, když se po festivalu objevily zprávy o nálezu. Hledačí kovů z celého světa, kteří byli na festivalu, se přišli podívat, jak čtveřice vytahovala minci za mincí.

První den našli 276 stříbrných a 9 zlatých a všichni přiznávají, že vzrušením sotva spali.

Anni Byardová, styčná důstojnice pro oblast, byla povolána, aby dohlížela na vykopávky, a umístění každé mince bylo pečlivě zakresleno na mřížku. Poklad bude později nezávisle oceněn před prodejem, přičemž hodnota se rozdělí s vlastníkem pozemku.

Foto: SWNS