Domů / Novinky / Země Jižní Ameriky plánují vytvořit lithiový kartel

Země Jižní Ameriky plánují vytvořit lithiový kartel

Jihoamerické země Argentina, Chile, Bolívie a Brazílie plánují vytvořit lithiový kartel , který by přeměnil více vytěženého lithia na baterie a zapojil se do sektoru výroby elektrických vozidel (EV). Uvedené země se snaží napodobit podobné systémy, jako je Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), pokud jde o organizaci výrobních toků, cenotvorbu a osvědčené postupy. Argentina, Chile a Bolívie o tom mluví od července loňského roku, kdy se ministři zahraničí jednotlivých zemí sešli na konferenci Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC) v Buenos Aires.

Lithiový trojúhelník

Tyto tři národy tvoří takzvaný lithiový trojúhelník, který má asi 65 procent známých světových zdrojů lithia a v roce 2020 dosáhl 29,5 procenta světové produkce. Zatímco brazilský sektor lithia je relativně nový, země má zkušenosti s výrobou automobilů a již se jedná o mezinárodní případovou studii nízkouhlíkové mobility – pohon automobilů na etanol, biopaliva a zemní plyn. S otevřením lithiového dolu Grota do Cirilo v dubnu Sigma Lithium bude mít Brazílie jednu z mála společností, které prokázaly svou schopnost vyrábět lithium ekologicky udržitelným způsobem.

„Musíme se připravit na to, co přichází, a být schopni se přizpůsobit – počínaje možná buňkami, pracovat na industrializaci a dostat se k bateriím,“ uvedla v rozhovoru argentinská náměstkyně pro hornictví Fernanda Avila.

Společný zájem na zvýšení výhod vysoké poptávky po bateriích a rostoucích cen obnovil regionální rozhovory o spolupráci. Dokonce i Mexiko učinilo kroky ke spolupráci se svými jižními sousedy. Studie naznačují, že Mexiko má asi 1,7 milionu tun zásob lithia. Zatímco téměř tucet zahraničních korporací má aktivní povolení k těžbě, které plánují rozvoj těchto možných ložisek, mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador oznámil, že všechna budou „přezkoumána“ ve světle současného znárodnění zdroje.

Argentina bude do roku 2027 druhým producentem lithia na světě

Společnost JPMorgan loni uvedla, že očekává, že Argentina rozšíří dodávky ze šesti procent světového lithia v roce 2021 na 16 procent do roku 2030. Pokud se předpověď ukáže jako správná, Argentina do roku 2027 předstihne Chile jako světový producent lithia číslo 2, hned za Austrálií. Argentina přijímá zahraniční investice od 90. let, zatímco Chile a Bolívie se zdráhaly dovolit zahraničním společnostem využívat jejich rezervy. Země v posledních dvou letech přilákala přední těžaře spolu s druhým největším těžařem na světě Rio Tinto a jihokorejským výrobcem oceli Posco.

Údaje od Cámara Argentina de Empresarios Mineros, skupiny těžařských podnikatelů, ukázaly, že investice v sektoru lithia dosáhly v loňském roce přibližně 1,5 miliardy dolarů. Skupina předpovídá, že investice dosáhnou v nadcházejících letech více než 5 miliard dolarů, protože země v současnosti hostí více než 20 projektů v různých fázích rozvoje. Čínská automobilka Chery Inc. minulý měsíc zveřejnila plány na výstavbu továrny na elektromobily a baterie za 400 milionů dolarů v Argentině.

Kolega výrobce baterií Gotion High-tech Co. zvažuje spolupráci s administrativou Jujuy, jedné ze tří argentinských provincií produkujících lithium, a zároveň zvažuje vytvoření rafinerie uhličitanu lithného v této oblasti. Chile je zdaleka  největším producentem lithia v regionu s předpokládanou těžbou 26 tisíc metrických tun v roce 2021. Výroba se soustředí výhradně na poušť Atacama, součást tzv. „lithiového trojúhelníku“ v Jižní Americe, spolu se solnými pláněmi v Bolívii a Argentině.

Navzdory celkovému nárůstu roční produkce v posledních letech Chile nedokázalo držet krok s nárůstem celosvětové poptávky a ztratilo zásadní podíl na celosvětové produkci. To je alespoň částečně spojeno s historicky přísnými vládními předpisy, které poskytují chilské těžařské společnosti SQM a americkému Albemarle exkluzivní práva na průzkum v zemi. I když do chilských lithiových projektů začaly investovat další těžařské korporace, vývoj trhu narazil na velký odpor ochránců životního prostředí.

Mezitím argentinské rezervy v provinciích Jujuy, Catamarca a Salta byly v posledních letech cílem zahraničních investorů. S přílivem zahraničních investic se produkce lithia v Argentině od začátku dekády více než zdvojnásobila.

Zdroje:
statista.com/topics/5894/lithium-in-south-america/#topicOverview
mining.com/south-america-looks-at-creating-lithium-opec/