Domů / Novinky / Podle Číny jsou fosilní paliva klíčem ke spolehlivé energetické síti

Podle Číny jsou fosilní paliva klíčem ke spolehlivé energetické síti

Navzdory rostoucí popularitě obnovitelné energie si Čína stále myslí, že fosilní paliva jsou klíčem ke zvýšení spolehlivosti elektrické sítě země.

„Posílíme základní podpůrnou roli uhlí a podnikneme řádné kroky ke zvýšení pokročilé těžby uhlí a zároveň zajistíme bezpečnost,“ prohlásila Čínská národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) ve zprávě pro Národní lidový kongres 5. března, jako čínský státní plánovač odpovědný za makroekonomickou politiku.

Další uhelné elektrárny jsou ve výstavbě

Peking Čína schválila výstavbu dalších 106 gigawattů (GW) uhelné energetické kapacity v roce 2022, což je čtyřikrát více než v roce 2021 a nejvíce od roku 2015. Údaje z Čínského národního statistického úřadu odhalily, že komunistický národ spoléhal na uhlí. Loni Čína vyrobila 56,2 procenta elektřiny.

Úvahy o energetické bezpečnosti – zejména nestabilní produkce z obnovitelných elektráren – přiměly tvůrce politik k přechodu na uhelnou energii. Sršivé letní teploty a sucho v jihozápadní oblasti Číny loni snížily produkci vodní energie, což mělo za následek výpadky elektřiny.

Global Energy Monitor (GEM) však poukázal na to, že Peking byl „zářnou výjimkou z pokračujícího celosvětového poklesu rozvoje uhelných elektráren“.

Čína také dělá obrovské pokroky v obnovitelných zdrojích

Pozorovatelé však poukázali na Čínu jako na nezpochybnitelného celosvětového lídra v expanzi obnovitelných zdrojů energie  – v tomto úsilí předčí zbytek světa. Přichází jako součást strategie čínské ústřední vlády snížit energetickou náročnost a snížit emise uhlíku.

Mike Hemsley, zástupce ředitele think-tanku Energy Transitions Commission, během Mezinárodního energetického týdne v Londýně poznamenal: „Když se dnes podíváme po celém světě, můžeme pevně vidět, že energetická transformace probíhá. Čína buduje obnovitelné zdroje tak ohromujícím tempem, [že] prý překonává cíle, které si sama stanovila.

Řekl také, že přibližně 50 procent všech obnovitelných zdrojů vytvořených každý rok bylo vyrobeno v Číně. Hemsley citoval úsilí společnosti Masdar – státního developera obnovitelných zdrojů ve Spojených arabských emirátech – postavit do roku 2023 100 GW elektráren z obnovitelných zdrojů.

„Čína každý rok vybuduje přibližně 75 GW větru a více než 100 GW solární energie každý rok,“ poznamenal zástupce ředitele ETC.

Tímto tempem Hemsley řekl, že Peking je na cestě k dosažení 1800 gigawattů celkových obnovitelných zdrojů do roku 2030. Bylo by to o 50 procent více než cíl 1200 gigawattů celkových obnovitelných zdrojů do konce dekády stanovený čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

V roce 2020 Si Ťin-pching oznámil plány pro Čínu, aby se zaměřila na maximální emise uhlíku v roce 2030 a na uhlíkovou neutralitu do roku 2060. 

Potřebu uhelných elektráren si nakonec uvědomuje i samotná Čína. Mezitím se Západ nyní zákeřně vyhýbá spolehlivějším fosilním palivům ve prospěch nestabilních obnovitelných zdrojů energie – nechává je ve tmě, když není k dispozici slunce a vítr.

Zdroje:
climatedepot.com/2023/03/06/china-goes-for-cheap-coal-to-beat-green-west/
cnbc.com/2023/03/08/energy-chinas-renewables-progress-comes-alongside-a-coal-power-boom.html

Foto: Pixabay.com