Domů / PR / Zooterapie při léčbě závislostí. Už jste o tom slyšeli?

Zooterapie při léčbě závislostí. Už jste o tom slyšeli?

Léčba závislostí téměř vždy vyžaduje odbornou pomoc. Když se ale zkombinuje s některými podpůrnými metodami, může být ještě účinnější. Dobré výsledky přináší například zooterapie. Některé výzkumy naznačují, že zvířata mohou pomoci vyléčit závislost na drogách či závislost na alkoholu.

Centra, která k léčbě využívají psy

Většina programů pro své bádání využívá psy. V záchytném domově pro léčbu alkoholismu v Connecticutu jsou psi speciálně vycvičení k tomu, aby od závislých odsouvali sklenice s alkoholem. Zároveň jim pomáhají zaplnit citovou prázdnotu a není výjimkou, že si některý z pacientů psa po skončení léčby sám adoptuje.

V kalifornském centru pro léčbu závislostí v Irvine je klientům povoleno brát si s sebou do programu své psy. Ti pomáhají zmírňovat stres během léčby, dávají svému pánovi lásku a tím, že vyžadují určitou péči, ho zapojují do běžného fungování.

V Polské instituci Monar, která poskytuje pomoc lidem závislým na drogách, bez domova či s diagnózou HIV, jsou klienti zapojení do správy útulku pro psy. Kromě toho, že v nich sami staví kotce, v útulku spí a jsou zcela zodpovědní za jeho chod. Právě pocit zodpovědnosti a možnost najít mezi zvířaty tichého důvěrníka jim pomáhá postavit se zpět na nohy.

Jak zvířata při léčbě pomáhají?

Kontakt člověka se zvířetem snižuje úzkost, je přínosný při léčbě deprese a poskytuje příjemné rozptýlení. Z tohoto důvodu může být právě pořízení domácího mazlíčka podpůrným krokem při léčbě jakékoliv závislosti. A zdaleka se nemusí jednat jen o psa – terapeuticky působí i kočky, králíci, morčata, fretky či koně.

Přijetím zodpovědnosti za živou bytost pacientovi nedovoluje utápět se pouze ve svých myšlenkách a problémech. Když se člověk o zvíře stará, dostává se mu pocitu uspokojení za dobře odvedenou práci. V tom ho utvrzuje i láska a vděčnost, kterou za to od zvířete dostává. Některé druhy zvířat pacienta podpoří ve fyzické aktivitě a pomohou mu začlenit se zpět do běžného života.