Domů / Novinky / Podle nové studie je recyklace plastů pro životní prostředí horší než jejich vyhazování

Podle nové studie je recyklace plastů pro životní prostředí horší než jejich vyhazování

Již několik desetiletí nám bylo řečeno, že recyklace plastů je pro životní prostředí mnohem lepší než jejich pouhé vyhození – ale je to skutečně pravda? Nový výzkum publikovaný v Journal of Hazardous Materials Advances vrhá stín pochybností na přednosti recyklace plastů, které se zdají být masivně přehnané a možná dokonce podvodné. 

Co studie říká?

Tvrdit, že recyklace plastů pomáhá chránit životní prostředí prostě není pravda, zjistila studie. A důvod souvisí s generováním mikroplastů, které nyní znečišťují oceány, jezera, potoky a řeky a dokonce i farmy, kde se pěstují potraviny. Výzkumníci ze Skotska a Kanady odebírali a testovali vzorky vody v recyklačním závodě. Zjistili, že voda, která se používá k čištění plastů před jejich recyklací, je plná toxických mikroplastů.

Jakmile je plastová láhev umytá, dalším krokem v procesu recyklace je její rozdrcení a roztavení na pelety, které se poté přepracují na nové plasty. Problém je, že při tomto procesu vzniká velké množství mikroplastů, které ve vodě přetrvávají a stékají do místní čistírny odpadních vod. Protože mnoho čistíren odpadních vod je špatně vybaveno k odfiltrování mikroplastů, veškerý tento skrytý mikroskopický odpad končí zaplavením do životního prostředí.

Mikroplasty procházejí přímo filtračními systémy, zejména na mikronové úrovni

V testovaných závodech byla k čištění plastu před recyklací čtyřikrát použita voda. A vědci objevili přítomnost plastových částic o velikosti mikronů ve všech čtyřech vzorcích vody použitých během každého kroku čisticího procesu.

V některých případech se voda používaná k čištění plastů v recyklačních závodech nikdy nedostane ani do čistírny odpadních vod a místo toho je vypouštěna přímo do životního prostředí nebo přeměněna na vodu na zavlažování.

Celkově tým odhaduje, že každý rok se do životního prostředí uvolní 2,9 milionu kilogramů mikroplastů, a to vše díky recyklaci plastů. Kdyby byl všechen ten plast jednoduše vyhozen na skládku, neměl by příležitost zamořit zásoby vody a způsobit nejrůznější zdravotní problémy u lidí a zvířat. Kromě toho tým hodnotil recyklační závod, který instaloval speciální filtrační systém pro zachycování mikroplastů. Tento systém zachytil asi 50 procent částic, což je stěží dostačující k uspokojení.

Credit: Journal of Hazardous Materials Advances (2023). DOI: 10.1016/j.hazadv.2023.100309

Nejen to, tým testoval pouze mikroplasty do velikosti 1,6 mikronu. Ukazuje se, že mikroplasty mohou být mnohem menší, což znamená, že skutečná koncentrace mikroplastů v i filtrované vodě je stále znepokojivě vysoká.

Dřívější výzkum ukázal, že některé mikroplasty jsou tak malé, že jsou schopné vstupovat do jednotlivých buněk v těle zvířete. Můžeme se jen domnívat, že totéž platí o jednotlivých buňkách u lidí, které jsou s větší pravděpodobností také kontaminovány mikroplasty.

„Děkuji vám, zelení, že jste věci ještě jednou zhoršili,“ napsal jeden rozrušený komentátor a poukázal na to, že fraška recyklace „byla zřejmá od samého začátku.“

Jiný zvolil méně drsný přístup a předpokládal, že ti, kdo jsou zastánci recyklace, to myslí dobře, ale jsou jednoduše špatně informováni o údajných přínosech pro planetu a lidi.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-05-recycling-plastics-worse.html

Foto: autoři studie, Pixabay.com