Domů / Kultura / Andrea Bocelli: Přes překážky ke hvězdám

Andrea Bocelli: Přes překážky ke hvězdám

Připadá vám nespravedlivé, že se ostatní narodili bohatší? Stále vám přijde, že vám život staví do cesty příliš mnoho překážek? Ať už si stěžujete na různé strasti života, tak jsou lidé, pro které neexistuje dostatečně silná výmluva pro neúspěch. Dnes si povíme příběh muže, který inspiruje stále více lidí, aby se nevzdávali svých snů.

Slepý tenorista Andrea Bocelli je známým pojmem nejen ve světě hudby, ale mezi všemi, kteří znají jeho příběh. Jeho fascinující kariéra nabyla světového formátu a ačkoliv jste o něm pravděpodobně už někdy slyšeli, měli byste znát i jeho skutečnou cestu k úspěchu, která byla trnitá, ale na jejímž konci dosáhl svého životního přání.

 

 Chlapec, který se neměl narodit

Před necelými 60 lety se v Italském Lajaticu narodil chlapec, ke kterému život nebyl tak štědrý jako k většině z nás. Ještě před svým narozením bylo jeho matce doporučeno, aby šla na potrat z důvodu zánětu slepého střeva a hrozili jí, že se dítě nenarodí zdravé. Matka však rady lékařů nevyslechla. Chlapcem byl Andrea Bocelli. Již od dětství projevoval vysokou inteligenci a vrozené nadání pro zpěv.

Stihla ho však rána, která silně otřásla celým jeho životem. Od narození trpěl zeleným zákalem, který se v jeho 12 letech rozvinul takovým způsobem, že chlapec zcela oslepl. Pro většinu lidí se v takovém momentě uzavře celý svět, včetně vyhlídek na úspěšnou budoucnost, pro Andrea ne.

Překážky

AndreaBocelliAndrea kvůli svému postižení nemohl studovat jako ostatní a i přes svou snahu byl nucen opustit gymázium, na kterém studoval, a přejít do speciální školy pro slepé. Svůj volný čas zasvětil rozvoji svého talentu a pilnému studiu. Díky své píli se dostal až na studium práv na univerzitě, kterou úspěšně absolvoval. Studoval rovněž na škole slavného hudebního mistra Franca Corelliho. Skutečnost, že byl slepý, mu nezabránila v právnické kariéře a pracoval jako obhájce.

Andrea nebyl zvyklý se vzdávat, disponoval výjimečným hlasem, který pravidelně trénoval a ke svému talentu se naučil i na různé hudební nástroje, včetně klavíru. Jeho cílem bylo ukázat svůj talent i statním a tak oslovoval růzé producenty a vydavatelství. Nikdo však neměl o slepého tenoristu a právníka zájem.

Když tvrdá práce sklízí úspěch

Skutečnost, že se nedokázal smířit s neúspěchem, ho vedla k tomu, aby oslovil lidi ve svém okolí a začal se živit jako barový zpěvák a klavírista. Jeho talent byl pověstný a zaujal mnoho lidí, díky čemuž se o jeho schopnostech dozvěděla i řada vlivných osobností. Jedním z nich byl zpěvák Zucchero, který ho oslovil, aby sním nazpíval první duet. Stalo se tal v roce 1992, od kterého se změnil celý jeho život. Itálie je plná nadaných umělců a tak netrvalo dlouho, aby oslovil i hvězdy jako jsou Luciano Pavarotti, Sarah Brightman a mnoho dalších.

Andrea+Bocelli

Zatímco ho zpočátku odmítal každý producent, tak od první desky byl o zpěváka takový zájem, že nestíhal přijímat nabídky nejen producentů, ale i známých zpěváků a skupin 90. let. Andrea zcela zapomněl na kariéru právníka a plně se začal věnovat svému snu.

Jeho postižení mu nebránilo v tom, aby se dvakrát oženil a měl děti. Od roku 1992 si jeho 13 alb koupilo přes 70 milionů lidí. Již více než 20 let vystupuje v operách na všech kontinentech, kde má zcela vyprodané sály.

 

Jeho vzkaz ostatním

Andrea Bocelli se stal pro mnoho lidí symbolem, aby se nevzdávali a své schopnosti využili i přes překážky, které se v žvotě vyskytnou. Ačkoliv se původně neměl narodit, tak dokonce složil píseň, kterou vyzval matky které přemýšlejí o potratu, že každý má právo na život a že každý může dosáhnout úspěchu. Pokud stále hledáte důvody, proč nejít za svým cílem, možná vám tento příběh bude inspirací, proč svůj sen uskutečnit. Možná je nejvyšší čas si pustit jeho slavnou píseň Con Te Partirò a také si splnit svá přání.