Zdali je lidstvo schopno zamezit střetu s asteroidem, který by mohl ze života na Zemi udělat minulost, se vede spoustu diskuzí. Absolutní střet naší planety s cizím tělesem je i velmi vděčným tématem pro filmové tvůrce, kteří v našich myslích rozdmýchávají nezkrotné fantazie. Ale pozor. Vědci tvrdí že by jsme takovémuto objektu byli schopni čelit.
Základním kritériem podle vědců je vědět o tomto předmětu v čas, poté by již nebyl problém vychýlit ze své letové dráhy i takové monstrum, jakým byl desetikilometrový asteroid, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů. Bylo by však nutné takovéto těleso postupně zasypávat celou řadou těles, která by vychýlení způsobila, a to by mohlo trvat i desítky let.
Otázkou je tedy, jak zjistit výskyt takovéhoto tělesa desítky let dopředu? Právě pro tuto problematiku je ve vývinu infračervený teleskop Sentinel, který bude po objektech pátrat z oběžné dráhy Slunce. Vědci doufají, že právě Sentinel a jemu podobné výtvory, vytvoří dostatečně efektivní síť pro vyhledávání potencionálně nebezpečných těles a zaručí tím tak dokonalou ochranu naší planety. Pokud tato síť opravdu zachytí takto nebezpečné těleso, proběhnou podle odborníků dvě mise.
První z nich bude mít za úkol vypuštění sondy na kolizní kurz s asteroidem, která ho bude vytlačovat za pomoci kinetické energie. Druhá mise bude mít za úkol vyslat kosmické tažné zařízení, které bude těleso postrkovat gravitačním tahem. Tato strategie bude možná u menších asteroidů do velikosti 400 metrů. Větší objekty budou potřebovat již zmíněné série kinetických úderů či odstřel jadernou bombou.
To zda je člověk opravdu schopen odvrátit drtivý dopad velkého asteroidu se můžeme jen dohadovat. Bohužel je zde ten smutný fakt, že se pravdu dozvíme až při reálném nebezpečí a tehdy to bude hra o život.